fbpx

  Medycyna stylu życia (wyd. PZWL) :: na półce dietetyka [RECENZJA]

  Ostatnia aktualizacja 6 miesięcy temu
  "Medycyna stylu życia" wydawnictwo PZWL okładka
  1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

  Kiedy zobaczyłam książkę „Medycyna stylu życia” (red. naukowa Daniel Śliż, Artur Mamcarz) w nowościach wydawnictwa PZWL miałam nadzieję, że to będzie strzał w dziesiątkę. Bardzo potrzebna była pozycja, która spojrzy na człowieka całościowo, ale w ujęciu naukowym, opartym na dowodach. Książkę przeczytałam do deski do deski i w tej recenzji dzielę się z tobą moją opinią o „Medycynie stylu życia”.

  „Medycyna stylu życia” Redakcja naukowa: Daniel Śliż, Artur Mamcarz, wyd. PZWL – moja opinia

  Pewnie zastanawiasz się czym w ogóle jest medycyna stylu życia. Otóż jest to dziedzina medycyny konwencjonalnej, która spina w jedną całość różne aspekty związane z jakością życia człowieka, takie jak:

  • zdrowa dieta,
  • aktywność fizyczna,
  • utrzymanie prawidłowe masy ciała,
  • walka z używkami i innego rodzaju uzależnieniami,
  • zdrowie psychiczne, redukcja stresu,
  • szczepienia,
  • zdrowie seksualne,
  • starzenie się ciała.

  Po co wyodrębniono medycynę stylu życia? Z jednego bardzo ważnego powodu. W Polsce tzw. czynniki behawioralne są odpowiedzialne za 48,7% zgonów i 35,7% utraconych lat przeżytych w zdrowiu.

  Mówiąc prościej – to, jak żyjesz ma wpływ na to ile żyjesz!

  Do 3 najbardziej niszczycielskich czynników behawioralnych należą:

  1. niewłaściwa dieta,
  2. palenie tytoniu,
  3. wysokie spożycie alkoholu.

  Na wszystkie 3 czynniki masz ogromny wpływ i z dnia na dzień możesz wiele zmienić, dając swoim bliskim więcej czasu na bycie z tobą i radość z życia! To jest sedno medycyny stylu życia.

  Po lekturze tej książki po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że mam najlepszy zawód świata! Mogę oświetlać moim Pacjentom właściwą drogę do zdrowej diety, bo to właśnie złe nawyki żywieniowe zbierają największe, śmiertelne żniwo!

  Opinia o książce

  Sięgając po „Medycynę stylu życia” zastanawiałam się – czy to podręcznik czy też może bardziej książka popularnonaukowa. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Według mnie może po nią sięgnąć każdy – Kowalski bez związku z medycyną, student dietetyki czy fizjoterapii, lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Każdy wyniesie z lektury książki coś dla siebie.

  Nie jest to pozycja pisana łatwym i przyjemnym językiem. Pojawia się sporo pojęć medycznych, nad książką trzeba się skupić, ale w zamian dostajemy ogromną porcję wiedzy. Medycyna stylu życia nie jest bowiem w żaden sposób okraszona pseudonauką, to dziedzina wiedzy bazująca na dowodach, opierająca się o metaanalizy, dane statystyczne – wiedzę ugruntowaną!

  Każdy rozdział książki dotyczy innego obszaru związanego z medycyną stylu życia. Zagadnień jest całe mnóstwo. Oprócz wymienionych na początku wpisu znajdziecie też dużo informacji o: programach profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn, leczeniu bezpłodności, zaburzeniach odżywiania, ciąży i opiece nad dzieckiem, kontrowersjach w żywieniu itd.

  Rozdziały zostały napisane przez uznanych specjalistów w swoich dziedzinach.

  Książkę „Medycyna stylu życia” (redakcja naukowa: Daniel Śliż, Artur Mamcarz, wyd. PZWL) powinien mieć każdy. Możesz ją czytać od deski do deski. Możesz do niej wracać, gdy potrzebujesz informacji w danej dziedzinie. W końcu możesz przypomnieć sobie pewne informacje, gdy chcesz zmienić styl życia, by być zdrowszym!

  Jak dla mnie HIT!

  Zobacz inne moje recenzje:
  Rozszyfruj swoją krew :: na półce dietetyka [RECENZJA]
  5 składników, Jamie Oliver :: na półce dietetyka [RECENZJA]
  Dieta bez diety, praca zbiorowa :: na półce dietetyka [RECENZJA]


  Chcesz zobaczyć tu recenzję innej książki? Napisz do mnie!

  Zajrzyj też tutaj: Dla firm

  Autor

  Barbara Dąbrowska-Górska

  Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

  Wszystkie wpisy autora Barbara Dąbrowska-Górska

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.