Przed wizytą :: FAQ

Przeczytaj, jakie pytania najczęściej zadawane są przed spotkaniem z dietetykiem (tzw. FAQ). Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci jak najlepiej przygotować się do wizyty lub diety online.

Zobacz, jak oceniają mnie Pacjenci na portalu Znanylekarz.pl.

Pierwsze spotkanie ze mną nie będzie przypominało wizyty lekarskiej. Nie musisz się stresować. Na rozmowę przeznaczymy około 1 godziny. Przy herbacie (kawie, wodzie…) ustalimy wszystkie niezbędne informacje potrzebne do opracowania indywidualnej diety. Będę pytać przede wszystkim o kwestie zdrowotne. Przygotuj zatem listę trapiących Cię dolegliwości i przyjmowanych leków, zastanów się, czy są schorzenia, które w Twojej rodzinie występują powtarzalnie i mogą mieć powiązania genetyczne.

Kolejnym elementem będzie wywiad dotyczący stylu życia. Zapytam o aktywność fizyczną, stres oraz upodobania kulinarne. Proszę, abyś przed wizytą zastanowiła/ł się przez chwilę, jakich produktów spożywczych absolutnie, pod żadnym pozorem nie zjesz, a bez czego nie potrafisz się obyć. To dla mnie bardzo ważne informacje!

Pierwsza wizyta nie obędzie się także bez analizy nawyków i wywiadu żywieniowego. Będzie nam znacznie łatwiej przeprowadzić ten element diety, jeśli na wizytę przyjdziesz z wypełnionym 7-dniowym dzienniczkiem notowania żywieniowego (zapisane, co zjadłaś/eś i wypiłaś/eś przez ostatnie 7 dni). Poniżej znajduje się link, gdzie znajdziesz plik z przygotowanym dzienniczkiem oraz przykładowym notowaniem.

POBIERZ 7 DNIOWY DZIENNICZEK BIEŻĄCEGO NOTOWANIA

Na koniec warto, abyście wiedziała/ł, że analiza składu ciała, którą wykonamy na pierwszej wizycie wymaga bosych stóp. Uwaga dla kobiet, wygodniej będzie Ci przygotować się do badania, jeśli założysz spodnie, a nie spódnicę z rajstopami.

Wizyta osobista (zawieszone na czas pandemii) różni się od konsultacji online jedynie analizą składu ciała, która nie jest możliwa przez internet. Pozostałe elementy są takie same.

Wypełnienie 7-dniowego dzienniczka bieżącego notowania polega  na bardzo dokładnym spisaniu co, kiedy i w jakich okolicznościach zjadłaś/eś i wypiłaś/eś w ciągu ostatnich 7 dni.

Generalna zasada jest taka: im dokładniej tym, lepiej. Notowanie pozwoli mi ocenić nawyki żywieniowe, wyłapać błędy oraz oszacować ryzyko niedoborów pokarmowych. Proszę Cię, abyś notowała/ł zgodnie z prawdą. Mechanizm prowadzenia takiego dzienniczka sam w sobie wymusza większą uważność („Skoro muszę zapisać to odpuszczę ciasteczko…”).

Uwzględnij:

 • godziny posiłków i miejsce ich spożywania,
 • skład posiłków i ich masę – określoną wagowo lub miarami domowymi (sztuki, łyżki, szklanki),
 • metodę przygotowywania (gotowanie, pieczenie itd.),
 • jeśli to możliwe proszę o podanie rynkowych nazw produktów oraz zaznaczenie, że produkt ma np. obniżoną zawartość tłuszczu, albo oznaczony jest jako „light”,
 • opisuj także okoliczności spożycia posiłków (np. w pośpiechu, przed telewizorem, w stresie itd.),
 • nie zapominajcie o płynach, liczy się wszystko, każdy łyk soku, każda herbata, każda łyżeczka cukru,
 • jeśli posiłki wywołują jakiekolwiek dolegliwości (np. zgaga, biegunka), proszę o zaznaczenie tego w notatkach.

Poniżej znajdziesz 7-dniowy dzienniczek bieżącego notowania do pobrania wraz z przykładem wypełnienia.

POBIERZ 7-DNIOWY DZIENNICZEK BIEŻĄCEGO NOTOWANIA

Analiza składu ciała jest jednym z najprostszych, ale jednocześnie najważniejszych badań, jakie można wykonać wyznaczając cel działań współpracy z dietetykiem. To szybki sposób na poznanie ważnych współczynników takich jak: BMI, % tkanki tłuszczowej czy nawodnienie, które są bezpośrednio powiązane ze zdrowiem.

Analizator składu ciała działa w oparciu o metodę BIA – tzw. bioelektrycznej impedancji. Niskie, bezpieczne natężenie prądu jest przepuszczane przez organizm za pośrednictwem elektrod na analizatorze. Analizator wygląda jak zwykła waga, badanie składu ciała również przypomina ważenie, najważniejsza różnica wiąże się właśnie z obecnością elektrod na platformie analizatora.

Prąd emitowany przez analizator jest przez przeszkód przewodzony przez tkanki o wysokiej zawartości wody, takie jak mięśnie i narządy wewnętrzne, opór napotyka przechodząc przez tkankę tłuszczową. W oparciu o przewodnictwo sprzęt generuje konkretne wyniki na wyświetlaczu.

Ponieważ w ciągu doby następuje zmiana w nawodnieniu organizmu (rano, po nocnym śnie jesteśmy odwodnieni, w ciągu dnia ciało zatrzymuje płyny) najlepiej jest wykonywać badanie składu ciała o podobnej porze, w podobnych warunkach. Na dobę przed badaniem najlepiej jest nie pić kawy. Wyniki mogą być niemiarodajne między innymi po intensywnej aktywności fizycznej oraz chorobie. Podstawowe przeciwwskazania do analizy składu ciała to wszczepiony rozrusznik serca oraz ciąża. Badanie wykonuje się na boso, dlatego radzę na wizytę założyć spodnie i skarpetki (łatwiej zdjąć niż rajstopy).

Badanie wykonuję na każdym spotkaniu osobistym z Pacjentem zaawansowanym analizatorem składu ciała firmy Tanita.

Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań, nie starsze niż 3 miesiące (krew, mocz, inne istotne), zabierz je proszę ze sobą. W sytuacji, w której cierpisz na chorobę przewlekłą na pierwszą wizytę przygotuj całą historię leczenia wraz z przeglądem wyników badań z dłuższego okresu (od diagnozy).

Nie martw się jednak, jeśli nie posiadasz aktualnych wyników, nie biegnij na pobranie krwi przed naszym spotkaniem. W trakcie rozmowy może się bowiem okazać, że koniecznie będzie wykonanie dodatkowych badań, jakich – poinformuję na wizycie. Nie ma potrzeby kłuć się dwa razy przed i po spotkaniu.

Pamiętaj o tym, iż wszystkie jadłospisy przygotowuję indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg czynników. Nie wyciągnę diety z szuflady, to możesz zrobić sama/m korzystając z Internetu, tylko jaki to ma sens?

Przygotowanie pierwszych jadłospisów trwa około 14 dni roboczych od pierwszej wizyty lub od przesłania wypełnionych formularzy, jeśli korzystasz z diety ON-LINE.

Optymalna częstotliwość wizyt kontrolnych to, w najbardziej intensywnym czasie naszej pracy, raz na 2 tygodnie. Dlaczego akurat tak? Dwa tygodnie to z jednej strony okres, kiedy można zobaczyć zadowalający efekt, ale także odpowiednio szybko zareagować, jeśli coś idzie nie po naszej myśli i skorygować błędy. Minimum to spotkania kontrolne raz w miesiącu.

W przypadku diety ON-LINE będziemy kontaktować się za pomocą konsultacji online przez komunikator internetowy.

Wizyta kontrolna ma kilka elementów. Nacisk kładę przede wszystkim na te, które w danym momencie są najbardziej potrzebne. „Gwóźdź programu” to zawsze analiza składu ciała, która pozwala śledzić postępy. Analiza składu ciała nie jest możliwa na konsultacji online. Inne poruszane aspekty to:

 • analiza popełnianych błędów,
 • sugestie zmian,
 • edukacja żywieniowa,
 • motywacja.

Na wizytę kontrolną zarezerwuj około 30 minut.

Zapraszam do zapoznania się z CENNIKIEM . Pamiętaj jednak, że zdrowie nie ma ceny, a współpraca ze mną kosztuje znacznie mniej niż wizyty lekarskie i leki, a do tego jest dużo smaczniejsza!

pytanie dietetyk

Masz pytanie? Pisz śmiało!

  Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest BAHA Barbara Dąbrowska-Górska z siedzibą w Skierniewicach przy ul. Bolesława Prusa 8A/8. Kontaktując się z Administratorem przy pomocy formularza kontaktowego wyraża Pani/Pan zgodę na przekazanie Administratorowi  imienia, nazwiska, adresu e-mail, numeru telefonu i innych informacji podanych w formularzu. Informacje te będę wykorzystywane przez Administratora w celu kontaktu z Panią/Panem.

  Jeśli wybiorą Państwo kontakt z Administratorem bezpośrednio przez pocztę elektroniczną, to zgadzają się Państwo na przekazanie Administratorowi adresu e-mail i innych danych osobowych zawartych w wiadomości.

  Pełne zasady przewarzania danych osobowych dostępne są w Polityce Prywatności.