Dietetyk, dieta online, odchudzanie

Pierwsze spotkanie ze mną nie będzie przypominało wizyty lekarskiej. Nie musicie się stresować. Na rozmowę przeznaczymy około 1 godziny. Przy herbacie (kawie, wodzie…) ustalimy wszystkie niezbędne informacje potrzebne do opracowania indywidualnej diety. Będę pytać przede wszystkim o kwestie zdrowotne. Przygotujcie zatem listę trapiących Was dolegliwości i przyjmowanych leków (oby była jak najkrótsza!), zastanówcie się, czy są schorzenia, które w Waszej rodzinie występują powtarzalnie i mogą mieć powiązania genetyczne.

Kolejnym elementem będzie wywiad dotyczący stylu życia. Zapytam o aktywność fizyczną, stres oraz upodobania kulinarne. Proszę, abyście przed wizytą zastanowili się przez chwilę, jakich produktów spożywczych absolutnie, pod żadnym pozorem nie zjecie, a bez czego nie potraficie się obyć. To dla mnie bardzo ważne informacje!

Pierwsza wizyta nie obędzie się także bez analizy nawyków i wywiadu żywieniowego. Będzie nam znacznie łatwiej przeprowadzić ten element diety, jeśli na wizytę przyjdziecie z wypełnionym 7-dniowym dzienniczkiem notowania żywieniowego (zapisane, co zjedliście i wypiliście przez ostatnie 7 dni). Poniżej znajduje się link, gdzie znajdziecie plik z przygotowanym dzienniczkiem oraz przykładowym notowaniem.

POBIERZ 7 DNIOWY DZIENNICZEK BIEŻĄCEGO NOTOWANIA

Na koniec warto, abyście pamiętali, że analiza składu ciała, którą wykonamy na pierwszej wizycie wymaga bosych stóp. Tu uwaga dla Pań, wygodniej będzie Wam przygotować się do badania, jeśli założycie spodnie, a nie spódnicę z rajstopami.

Wypełnienie 7-dniowego dzienniczka bieżącego notowania polega  na bardzo dokładnym spisaniu co, kiedy i w jakich okolicznościach zjedliście i wypiliście w ciągu ostatnich 7 dni.

Generalna zasada jest taka: im dokładniej tym, lepiej. Notowanie pozwoli mi ocenić nawyki żywieniowe, wyłapać błędy oraz ocenić ryzyko niedoborów pokarmowych. Proszę Was, abyście notowali zgodnie z prawdą. Mechanizm prowadzenia takiego dzienniczka sam w sobie wymusza większą uważność („Skoro muszę zapisać, odpuszczę to ciasteczko…”).

Uwzględnijcie:

 • godziny posiłków i miejsce ich spożywania,
 • skład posiłków i ich masę – określoną wagowo lub miarami domowymi (sztuki, łyżki, szklanki),
 • metodę przygotowywania (gotowanie, pieczenie itd.),
 • jeśli to możliwe proszę o podanie rynkowych nazw produktów oraz zaznaczenie, że produkt ma np. obniżoną zawartość tłuszczu, albo oznaczony jest jako „light”,
 • opisujcie także okoliczności spożycia posiłków (np. w pośpiechu, przed telewizorem, w stresie itd.),
 • nie zapominajcie o płynach, liczy się wszystko, każdy łyk soku, każda herbata, każda łyżeczka cukru,
 • jeśli posiłki wywołują jakiekolwiek dolegliwości (np. zgaga, biegunka), proszę o zaznaczenie tego w notatkach.

Poniżej znajdziecie 7-dniowy dzienniczek bieżącego notowania do pobrania wraz z przykładem wypełnienia.

POBIERZ 7-DNIOWY DZIENNICZEK BIEŻĄCEGO NOTOWANIA

Analiza składu ciała jest jednym z najprostszych, ale jednocześnie najważniejszych badań, jakie można wykonać wyznaczając cel działań współpracy z dietetykiem. To szybki sposób na poznanie ważnych współczynników takich jak: BMI, % tkanki tłuszczowej, czy nawodnienie, które są bezpośrednio powiązane ze zdrowiem.

Analizator składu ciała działa w oparciu o metodę BIA – tzw. bioelektrycznej impedancji. Niskie, bezpieczne natężenie prądu jest przepuszczane przez organizm za pośrednictwem elektrod na analizatorze. Analizator wygląda jak zwykła waga, badanie składu ciała również przypomina ważenie, najważniejsza różnica wiąże się właśnie z obecnością elektrod na platformie analizatora.

Prąd emitowany przez analizator jest przez przeszkód przewodzony przez tkanki o wysokiej zawartości wody, takie jak mięśnie i narządy wewnętrzne, opór napotyka przechodząc przez tkankę tłuszczową. W oparciu o przewodnictwo sprzęt generuje konkretne wyniki na wyświetlaczu.

Ponieważ w ciągu doby następuje zmiana w nawodnieniu organizmu (rano, po nocnym śnie jesteśmy odwodnieni, w ciągu dnia ciało zatrzymuje płyny) najlepiej jest wykonywać badanie składu ciała o podobnej porze, w podobnych warunkach. Na dobę przed badaniem najlepiej jest nie pić kawy. Wyniki mogą być niemiarodajne między innymi po intensywnej aktywności fizycznej oraz chorobie. Podstawowe przeciwwskazania do analizy składu ciała to wszczepiony rozrusznik serca oraz ciąża. Badanie wykonuje się na boso, dlatego radzę na wizytę założyć spodnie i skarpetki (łatwiej zdjąć niż rajstopy).

Badanie wykonuję na każdym spotkaniu osobistym z Pacjentem zaawansowanym analizatorem składu ciała firmy Tanita.

Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań, nie starsze niż 3 miesiące (krew, mocz, inne istotne), zabierz je proszę ze sobą. W sytuacji, w której cierpisz na chorobę przewlekłą na pierwszą wizytę przygotuj całą historię leczenia wraz z przeglądem wyników badań z dłuższego okresu (od diagnozy).

Nie martw się jednak jeśli nie posiadasz aktualnych wyników, nie biegnij na pobranie krwi przed naszym spotkaniem. W trakcie rozmowy może się bowiem okazać, że koniecznie będzie wykonanie dodatkowych badań, jakich – poinformuję na wizycie. Nie ma potrzeby kłuć się dwa razy przed i po spotkaniu.

Pamiętajcie o tym, iż wszystkie jadłospisy przygotowuję indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg czynników. Nie wyciągnę diety z szuflady, to możecie zrobić sami korzystając z Internetu, tylko jaki to ma sens?

Przygotowanie pierwszych jadłospisów trwa około 7 dni roboczych od pierwszej wizyty lub od przesłania wypełnionych formularzy, jeśli korzystacie z diety ON-LINE.

Optymalna częstotliwość wizyt kontrolnych to, w najbardziej intensywnym czasie naszej pracy, raz na 2 tygodnie. Dlaczego akurat tak? Dwa tygodnie to z jednej strony okres, kiedy można zobaczyć zadowalający efekt, ale także odpowiednio szybko zareagować, jeśli coś idzie nie po naszej myśli i skorygować błędy. Minimum to spotkania kontrolne raz w miesiącu.

W przypadku diety ON-LINE będziemy kontaktować się w celu podsumowania postępów nawet częściej, bo raz w tygodniu. Kiedy nie mamy osobistego kontaktu. musimy zintensyfikować ten wirtualny.

Wizyta kontrolna ma kilka elementów. Nacisk kładę przede wszystkim na te, które w danym momencie są najbardziej potrzebne. „Gwóźdź programu” to zawsze analiza składu ciała, która pozwala śledzić postępy. Inne poruszane aspekty to:

 • analiza popełnianych błędów
 • sugestie zmian
 • edukacja żywieniowa
 • motywacja

Na wizytę kontrolną zarezerwujcie sobie około 30 minut.

Zapraszam do zapoznania się z CENNIKIEM  :-). Pamiętajcie jednak, że zdrowie nie ma ceny, a współpraca ze mną kosztuje znacznie mniej niż wizyty lekarskie i leki, a do tego jest znacznie smaczniejsza!

Masz pytanie?

Pisz śmiało! Czekam po drugiej stronie monitora gotowa, by rozwiać Twoje wątpliwości! 🙂

Wypełnij przed wizytą!

3 dniowy dzienniczek

Pobierz!

Sprawdź cennik

Poznaj programy żywieniowe


Sprawdź!