Dieta dla dzieci

Zdrowa dieta dziecka ma ogromny wpływ na jakość życia:

 • tu i teraz, w okresie dzieciństwa daje siłę do działania, poznawania, eksplorowania i nauki;
 • w przyszłości decyduje o stanie zdrowia w dorosłym życiu.

Dzięki utrzymaniu prawidłowej masy ciała najmłodsi mają także szansę uniknąć stygmatyzacji z powodu zbyt wysokiej lub zbyt niskiej masy ciała. Spraw, by dziecko weszło w życie wyposażone w pakiet prawidłowych nawyków żywieniowych.

Na skróty:

Mała dziewczynka gotuje z mamą zdrowy obiad. Dieta dziecka.

Kto może być moim podopiecznym?

Zajmuję się dietą dla dzieci powyżej 2 roku życia. Jeśli masz młodsze dziecko, potrzebujesz pomocy w czasie rozszerzania diety i w doborze mleka modyfikowanego napisz do mnie – przekaże Ci kontakt do zaufanego specjalisty.

Rolą rodziców jest wspierać dzieci w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Dobrze, by zadanie to współdzielić z doświadczonym dietetykiem. Po raz pierwszy w historii świata otoczeni jesteśmy tak ogromną ilością śmieciowej, wysokoprzetworzonej żywności. Dorośli nie potrafią odnaleźć się w tej sytuacji (próbowaliście czytać składy produktów?), a co dopiero dzieci. Nigdy nie jest jednak za późno na zmianę diety. Pamiętajcie jednak, że żywienie to temat dla całej rodziny i dlatego często spotykam się na wizytach ze wszystkimi jej członkami. Nasze pociechy uczą się bowiem obserwując nasze działania, typowe „kazania” nie działają.

W czasie wizyt na pierwszym miejscu stawiam zawsze małego Pacjenta, to Jemu zadaję pytania, z Nim rozmawiam. Rolą rodziców jest tylko uzupełnienie informacji o których dziecko może nie wiedzieć. Takie podejście sprawia,  że mój podopieczny czuje się doceniony, zauważony i wysłuchany. Dzięki temu łatwiej jest „umówić się” na zmiany w jadłospisie. Często robimy to dosłownie z podpisaniem się pod zobowiązaniem i uroczystymi uściskami ręki.

Całe spotkanie odbywa się w atmosferze szacunku dla drugiego człowieka, bo dziecko zasługuje na taki sam poziom uwagi, jak dorosły.

Body positive – ruch, który zmienia sposób myślenia

W jakich problemach pomagam?

Pomagam zmieniać nawyki żywieniowe dzieciom:

 • z nadmierną masą ciała,
 • z cukrzycą typu 2,
 • niejadkom,
 • aktywnym sportowo.

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

Uczestniczę także w procesie terapeutycznym leczenia zaburzeń odżywiania (wyłącznie w porozumieniu z psychiatrą, psychologiem). Pomagam skomponować pełnowartościowy jadłospis wegetariański.

Współpraca z dietetykiem to zmiana nie tylko w menu dziecka. Jestem też w stałym kontakcie z rodzicami, jeśli jest taka potrzeba zapraszam na wizytę także innych członów rodziny (np. babcię, która dokarmia). W pracy z dziećmi rzadko posługuję się jadłospisami. Najczęściej korzystam z analizy jadłospisu i wprowadzania drobnych, bezbolesnych zmian.

Nie odchudzam dzieci! U dzieci dąży się do zatrzymania wzrostu masy ciała, który wraz z czasem doprowadzi do wyrównania się proporcji masy ciała do wzrostu (wysokości). Dzieci przecież wciąż rosną. Nastolatkom pokazuję, jak ustabilizować wagę na właściwym poziomie, po dojrzewaniu. Uczę, jak odnaleźć się w nowym ciele i jak podejmować zdrowe decyzje żywieniowe.

Rodzicom niejadków wskazuję pełnowartościowe produkty, bo skoro dziecko je mało to niech je wyłącznie żywność najwyższej jakości.

Etapy pracy z dietetykiem

Zobacz, jak wygląda współpraca ze mną! Możemy spotykać się na wizytach w Warszawie lub współpracować online.

Wizyty osobiste

*Wizyty osobiste zostały wstrzymane do odwołania. Możliwe jest skorzystanie z konsultacji online lub diety online.

 1. Pierwsza wizyta:
  • zwyczaje żywieniowe,
  • wywiad zdrowotny,
  • styl życia,
  • analiza składu ciała,
  • ustalenie celu i czasu trwania współpracy.
 2. Przygotowanie i wysłanie jadłospisu.
 3. Stały kontakt z dietetykiem.
 4. Wizyty kontrolne z analizą składu ciała i przygotowanie kolejnych jadłospisów.
 5. Wyjście z diety.
 6. Stabilizacja wyników, wizyty kontrolne i kontakt po zakończeniu kuracji.

Dieta online

 1. Pierwsza konsultacja online:
  • zwyczaje żywieniowe,
  • wywiad zdrowotny,
  • styl życia,
  • ustalenie celu i czasu trwania współpracy.
 2. Uzupełnienie formularzy niezbędnych do poprowadzenia diety online.
 3. Przygotowanie i wysłanie jadłospisu.
 4. Stały kontakt mailowy z dietetykiem.
 5. Kontrolne konsultacje online.
 6. Przygotowanie kolejnych jadłospisów.
 7. Wyjście z diety.
 8. Stabilizacja wyników i kontakt po zakończeniu kuracji.

Ważne informacje: