Ile kalorii ma piwo? Kaloryczność alkoholu [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Trwa czas firmowych „śledzików”, a przed nami sylwester i cały karnawał! Warto znać kaloryczność alkoholu, bo na imprezie, wraz z alkoholem, można wypić całkiem niezły „obiad”. Ile kalorii ma piwo? Pół litrowe piwo jasne dostarcza 245 kcal. Czteropak piwa to już 980 kcal! Zobacz infografikę z kalorycznością innych alkoholi.

Czy alkohol tuczy?

Mało kto wie, a nawet, jeśli wie to zaskakująco łatwo zapomina, że alkohol to podobnie jak białko czy tłuszcz, to związek odżywczy. Kaloryczność 1 grama czystego alkoholu to aż 7 kcal. Alkohol pod kątem wartości energetycznej jest bliżej tłuszczu, którego 1 gram to 9 kcal. Białka i węglowodany mają po 4 kcal w jednym gramie. Łatwo wywnioskować, że większość napoi alkoholowych jest dość kaloryczna.

Dodatkowo uwzględnijcie, że alkohol:

 • zwiększa apetyt;
 • zmniejsza skłonność do kontroli (ergo – jesz więcej);
 • a drinki to już zupełna bomba kaloryczna (alkohol + soki lub napoje z dużą ilość cukru).

Dodatkowo spożycie alkoholu często wiąże się z jedzeniem przekąsek, najczęściej bogatych w tłuszcz i sól (ach te precelki i orzeszki!).

W przeciwieństwie do białek, tłuszczów czy węglowodanów energia z alkoholu nie może być magazynowa w postaci tkanki tłuszczowej. Czy to oznacza, że od alkoholu się nie tyje? Otóż nie! Alkohol jest po prostu spalany w pierwszej kolejności przez pozostałymi składnikami odżywczymi. Jeśli przekroczysz swoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne to tak czy siak przytyjesz.

Jak zwykle w odchudzaniu najważniejszy jest bilans kaloryczny. Nie da się jednak ukryć, że dużo łatwiej jest zwiększyć spożycie kalorii pijąc alkohol.

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

Ile kalorii ma piwo?

Dlaczego wiele osób podkreśla, że piwo jest kaloryczne? Bo tak faktycznie jest! Piwo dostarcza energii nie tylko z czystego alkoholu, zawiera także cukier, który podbija wartość kaloryczną. W piwie w wyniku fermentacji słodów znajduje się maltoza – cukier prosty o bardzo wysokim indeksie glikemicznym.

 • Małe piwo jasne (330 ml) ma 162 kcal
 • Duże piwo jasne (500 ml) ma 245 kcal
 • 4-pak piwa jasnego (2000 ml) ma 980 kcal
Ile kalorii ma piwo

Zdjęcie: Wil Stewart/Unsplash

Odchudzanie a alkohol

Warto także zdawać sobie sprawę, że alkohol silnie pogarsza jakość snu, szczególnie w fazie REM (szybkich ruchów gałek ocznych). Kilka drinków przed snem wywołuje także liczne przebudzenia w nocy, z których nie zdajesz sobie sprawy. Zły sen oznacza wyższe stężenie kortyzolu, hormonu stresu, który wpływa na podwyższenie stężenia cukru we krwi, co sprzyja tyciu. Niewyspanie wiąże się także z większym apetytem.

Syndrom dnia następnego, czyli kac fatalnie wpływa także na poziom Twoich sił. Nie masz energii na trening, mniej się ruszasz. Do tego jesteś odwodniony, co dodatkowo osłabia organizm. Efekt? Mniejsze spalanie energii (kalorii) w ciągu dnia.

Zwracasz uwagę na kaloryczność diety? Pamiętaj o kaloryczności alkoholu (i innych skutkach jego picia), bo może się okazać, że 2-3 niewinne drinki sprawią, że przekroczysz znacząco dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Na imprezie nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu. Na każda porcję alkoholu warto wypić szklankę wody.

Dieta odchudzająca całoroczna I edycja - banner 2

Przygotowałam dla Was infografikę obrazującą kaloryczność alkoholu. Możecie ją ściągnąć w PDFie, zapisać na dysku, wydrukować i mieć pod ręką.

Kaloryczność alkoholu

Zobacz, ile kalorii mają najpopularniejsze alkohole!

 1. Wódka: 220 kcal/100 ml
 2. Spirytus: 682 kcal/100 ml
 3. Rum: 231 kcal/100 ml
 4. Gin: 231 kcal/100 ml
 5. Likier kokosowy: 309 kcal/100 ml
 6. Martini: 79 kcal/100 ml
 7. Nalewka wiśniowa: 309 kcal/100 ml
 8. Whisky: 220 kcal/100 ml
 9. Brandy: 220 kcal/100 ml
 10. Piwo jasne: 49 kcal/100 ml
 11. Piwo porter: 68 kcal/100 ml
 12. Piwo Guinness: 43 kcal/100 ml
 13. Piwo Karmi klasyczne: 50 kcal/100 ml
 14. Piwo Redd’s jabłkowe: 54 kcal/100 ml
 15. Cydr jabłkowy: 53 kcal/100 ml
 16. Piwo bezalkoholowe: 21 kcal/100 ml
 17. Wino musujące: 72 kcal/100 ml
 18. Czerwone, wytrawne wino: 68 kcal/100 ml
 19. Białe, wytrawne wino: 66 kcal/100 ml
 20. Czerwone, półsłodkie wino: 96 kcal/100 ml

Źródło: ileważy.pl

Pobierz i zapisz infografikę Kaloryczność alkoholu w pliku PDF.

Infografika obrazująca kaloryczność różnych alkoholi na porcję i na 100 ml.

Zdjęcie okładkowe: Elevate/Unsplash

Przeczytaj także:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
4 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.