Kiedy rozpoczynam dietę odchudzającą (a w zasadzie cały program) z pacjentem wiem, że będzie on miał pewien przewidywalny przebieg. Przewidywalny, ale z dozą niepewności, bo każdy człowiek inaczej reaguje na zmianę diety. Zadaniem dietetyka jest na bieżąco reagować na trudności w czasie odchudzania. Odchudzanie ma jednak pewne etapy, które powtarzają się u blisko 90% osób. Warto je znać, by wiedzieć co się wydarzy.
Jak przebiega dieta odchudzająca?
Nie ma jednej uniwersalnej diety odchudzającej. Nie każdy potrzebuje 5 posiłków, można jeść 4, można i 3. Nie u każdego sprawdzi się wysoka podaż białka, nie wszyscy dobrze reagują na węglowodany złożone w każdym posiłku. Po latach pracy z pacjentami wiem, że każdy potrzebuje indywidualnego, ale przede wszystkim realnego planu odchudzania.
Na to, jak przebiega dieta odchudzająca wpływ na mają styl życia, uwarunkowania genetyczne, przyzwyczajenia czy problemy zdrowotne. U każdego odchudzanie toczy się inaczej, co nie oznacza, że nie udaje się złapać pewnym elementów wspólnych.
Te elementy wspólne chcę wam dzisiaj pokazać. Etapy odchudzania, które prawie zawsze powtarzają się w czasie stosowania diety redukcyjnej. Zobaczcie, na co się przygotować. Pobierzcie infografikę, by sprawdzać na jakiem etapie jesteście teraz!
Etapy odchudzania
-
Etap 1: Plan odchudzania
We współpracy z dietetykiem ustal cel odchudzania i czas, w jakim go osiągniesz. Zaplanuj jadłospisy i regularne treningi dopasowane do twojego stylu życia. Pamiętaj, że założenia, które na początku przyjmiecie nie są ostateczne i wraz z czasem trwania diety redukcyjnej będą ulegać zmianom. Człowiek to nie kalkulator, nie można przewidzieć ze 100% pewnością jak zareaguje na zmianę nawyków żywieniowych.
-
Etap 2: Faza początkowa (ok. 4 tygodni)
Twoja masa ciała spada szybko. Wskazówka wagi pokazuje nawet 1-2 kg mniej na tydzień. To najczęstszy scenariusz na początku diety redukcyjnej. Bywa, że pierwsze 2 tygodnie nie dają spadku w tkance tłuszczowej. Potem, przy zastosowaniu umiarkowanie niskoenergetycznej diety zaczyna się pożądana zmiana składu ciała. Odchudzanie to nie tylko spadek masy ciała, ale przede wszystkim zmniejszenia masy tłuszczowej.
-
Etap 3: Faza przed-plateau (ok. 8 tygodni)
Tempo spadku masy ciała zwalnia. Chudniesz 0,5-1 kg na tydzień w tkance tłuszczowej. Czas trwania tego etapu jest umowny. Im większą masz otyłość na początku, tym dłużej trwa ten etap.
-
Etap 4: Faza plateau (do 4 tygodni)
Spadek masy ciała zatrzymuje się. To normalny etap, który mija samoistnie. Ważne, by twój dietetyk uprzedził cię o tym, a jeśli on tego nie zrobi, robię to ja :). Plateau trwa maksymalnie 4 tygodnie. Jeśli po tym czasie masa ciała nie zacznie się ponownie obniżać należy rozważyć dodatkowe działania (np. zwiększenie aktywności fizycznej). Najgorsze, co można zrobić to od razu, na początku plateau, mocno zredukować kaloryczność i dołożyć bardzo intensywną aktywność fizyczną. Długo tak nie pociągniesz, a efekt będzie gorszy niż przeczekania, bo spadnie tempo podstawowej przemiany materii.
-
Etap 5: Faza powolnego spadku (aż do celu)
Masa ciała obniża się o około 0,5 kg na tydzień. Konsekwentnie, prosto do celu…
-
Etap 6: Stabilizacja masy ciała (minimum 4 tygodnie)
Docelowa masa ciała utrzymuje się stabilnie z niewielkimi wahaniami (+/- 1 kg). Pamiętaj, że masa ciała nigdy nie jest punktem. To nie jest tak, że wymarzone 57 kg trzyma się stabilnie choćby nie wiem co! Masa ciała zmienia się w ciągu doby (nawet o 1-1,5 kg) ze względu na wahania zawartości wody w organizmie. Masa ciała reaguje także na fazę cyklu miesięcznego. Z tego powodu nie panikuj, gdy waga wskaże kilogram więcej. Obserwuj, czy wzrost masy ciała się utrzymuje, czy następnego dnia nie ma po nim śladu. Jeśli utrzymuje się dłużej niż 2 tyg. wykonaj analizę składu ciała i sprawdź, czy to nie tkanka tłuszczowa.
Zobacz, co mówią o mnie podopieczni
-
Etap 7: Wyjście z diety (4-8 tygodni)
Stopniowe zwiększanie kaloryczności (+ 100-200 kcal/tydzień) aż do kaloryczności diety normokalorycznej. To dość trudny etap, który wymaga ścisłej współpracy z dietetykiem. Wyjście z diety wiąże się z pilną obserwacją siebie i reakcji ciała. Na tym etapie macie już zazwyczaj dużą świadomość funkcjonowania organizmu, dlatego nie jest tak trudno, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze, by nie pomijać wyjścia z diety i powrotu do diety normokalorycznej!
-
Etap 8: Utrzymanie obniżonej, docelowej masy ciała
Jak najdłużej :). Pamiętajcie, że stan bycia na diecie odchudzającej od stanu niebycia na redukcji różni się wyłącznie ilością pokarmu. Nie zmienia się częstotliwość posiłków, nie przestajecie dbać o ich wysoką wartość odżywczą, nie rezygnujecie z treningu. Z tego powodu tak ważne jest, by od początku stawiać na rozwiązania realne w dłuższej perspektywie czasu.
Pobierz infografikę w PDF!
Zaciekawi cię także:
12 must have badań przed dietą [INFOGRAFIKA DIETETYKA]
Jak schudnąć bez diety? 10 skutecznych strategii
5 najczęstszych błędów popełnianych na diecie odchudzającej
Pokaż mi, że doceniasz fakt, że dzielę się z Tobą wiedzą. Postaw mi wirtualną kawę!
dietetyk
fajny, motywujący artykuł, dzięki za publikacje