Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Zapotrzebowanie kaloryczne
1000 667 Barbara Dąbrowska-Górska

Na całodobowe zapotrzebowanie kaloryczne człowieka składają się: tzw. podstawowa przemiana materii oraz ponadpodstawowa przemiana materii, oba współczynniki pozwalają wyznaczyć dobową ilość kilokalorii, którą powinno się dostarczać organizmowi wraz z pożywieniem, czyli tzw. całkowitą przemianę materii. Zobacz jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne?

Podstawowa przemiana materii to taka ilość energii, której potrzebuje organizm, by w optymalnych warunkach fizycznych i w spokoju psychicznym mogły prawidłowo pracować wszystkie narządy wewnętrzne. Ponadpodstawowa przemiana materii to zaś wydatek energetyczny, jaki ponosi ciało na każdy ruch wykonywany w ciągu doby.

Podstawowa przemiana materii (PPM) + ponadpodstawowa przemiana materii (PPPM)
= całkowita przemiana materii (CPM) – dobowe zapotrzebowanie kaloryczne

Podstawową przemianę materii oblicza się na podstawie wzoru Harrisa i Benedicta:

(jest jeszcze kilka innych wzorów, ale ten uwzględnia największą ilość zmiennych)

Kobiety: 665,1 + 9,567M + 1,86W – 4,68L

Mężczyźni: 66,47 + 13,7M + 5,0W – 6.76L

M – masa ciała w kg

W – wzrost w centymetrach

L – wiek w latach

Uzyskany wynik mnożymy przez współczynnik aktywności fizycznej:

1,4- aktywność fizyczna niska

1,7 – aktywność fizyczna umiarkowana

2,0 – aktywność fizyczna duża

Dieta 1200 kcal :: jadłospis na 5 dni :: pdf, pobierz, wydrukuj

Przykład: kobieta o masie ciała 60 kg i wzroście 165 cm, lat 35

Podstawowa przemiana materii = 665,1 + 9,567*60 + 1,86*160 – 4,68*35 = 665,1 + 574 + 296 – 140 = 1395 kcal

Podstawowa przemiana materii * współczynnik aktywności fizycznej = 1395*1,4 (aktywność fizyczna niska) = 1953 kcal

CPM (całkowita przemiana materii) dla kobiety z przykładu, czyli całodobowe zapotrzebowanie kaloryczne wynosi 1953 kcal. Zaokrąglając to do równej sumy możemy przyjąć wartość 2000 kcal.

Przy takiej wartości kalorycznej diety kobieta z powyższego przykładu nie będzie, ani tyła ani chudła. Trzeba jednak pamiętać, że człowiek to nie kalkulator, a obliczenia ze wzoru powinny nam posłużyć tylko jako drogowskaz. Na tempo przemiany materii u człowieka ma wpływ wiele czynników, których żaden wzór nie jest w stanie uwzględnić.

Analiza składu ciała – dlaczego warto ją robić?

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

Jak zaplanować kaloryczność diety w trakcie odchudzania?

Szacuje się, że kilogram tkanki tłuszczowej odpowiada 7000 kcal. Oznacza to, iż, aby zgubić 1 kg należy za pomocą diety i aktywności fizycznej stworzyć deficyt kaloryczny w wysokości 7000 kcal. Rozsądne tempo odchudzania, które minimalizuje ryzyko wystąpienia efektu jo-jo wynosi od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Co to oznacza?

Przykład: kobieta, kobieta o masie ciała 60 kg i wzroście 165 cm, lat 35, całodobowe zapotrzebowanie kaloryczne 2000 kcal, tempo odchudzania 0,5 kg/tydzień

Chcąc stracić 0,5 kg tkanki tłuszczowej tygodniowo, należy stworzyć deficyt w wysokości 3500 kcal/tydzień, co oznacza, że z całodobowego zapotrzebowania trzeba odjąć dziennie zaledwie 500 kcal (3500 kcal/7 dni).

Kaloryczność diety w trakcie odchudzania powinna zatem wynieść: 2000 kcal – 500 kcal = 1500 kcal.

Wcale nie tak mało, prawda? Dodatkowo planując regularną aktywność fizyczną zwiększa się wydatek energetyczny, co przyspiesza tempo chudnięcia.

Pamiętaj, że rozsądne wychodzenie z diety jest równie ważne jak sam etap odchudzania. Stabilizacja wagi powinna trwać co najmniej tyle, ile trwała dieta. Najlepiej zrobić to pod okiem doświadczonego dietetyka, stopniowo zwiększając kaloryczność posiłków o 100-150 kcal tygodniowo i obserwując reakcję swojego organizmu.

Potrzebujesz pomocy dietetyka – umów się na wizytę!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.