Brak efektów na diecie odchudzającej? Zobacz, jakie błędy rujnują Twoje wysiłki!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Dieta odchudzająca
1000 666 Barbara Dąbrowska-Górska

Poznaj 5 najczęstszych błędów popełnianych w trakcie odchudzania, na diecie odchudzającej. Z doświadczenia dietetyka…

Dieta odchudzająca? Sprawdź, czy popełniasz te błędy!

Wszystko albo nic

Bardzo, ale to bardzo Was proszę…gdy zaczynacie zmianę nawyków żywieniowych ustalcie priorytety. Z mojego doświadczenia wynika, że 3 podstawowe sprawy do ogarnięcia to: regularność posiłków, planowanie i kontrola porcji. Dla większości moich Pacjentów to są bardzo trudne zadania, ale ich opanowanie otwiera drogę do trwałej zmiany diety. Tymczasem często spotykam się z następującym podejściem:

Hipotetyczna Pacjentka, lat 35, „jada” głównie papierosy popijane kawą, zapomina o posiłkach, a po pracy późnym wieczorem wykonuje „przegląd lodówki”. Pacjentka otrzymuje jadłospis i jeszcze zanim zacznie zgłasza szereg uwag:

Kurczak na obiad? Przecież tam są same hormony!

Ryby Pani Basiu to tylko ekologiczne. Słyszała Pani ile w rybach jest metali ciężkich?

Mrożone warzywa? Wychładzają organizm…

Gluten?

Pacjentko droga, a jadłaś dziś śniadanie?

Dieta kopenhaska (norweska) – opinia dietetyka

Równia pochyła

Wizyta kontrolna. Pani Zofia przychodzi z nieciekawą miną, więc pytam, co się stało. Otóż okazuje się, że były urodziny koleżanki: tort, grill i litr wina.

Ok, zdarzyło się, ale następnego dnia wróciła Pani do działań mających na celu poprawę nawyków żywieniowych?

No jakoś tak nie mogłam Pani Basiu, zgrzeszyłam raz i popłynęłam…

…a urodziny koleżanki były dwa tygodnie temu i od tego dnia pod różnymi postaciami Pacjentka moja funduje sobie ich powtórkę, jadąc ostro po równi pochyłej!

Gdyby Pani Zosia następnego dnia konsekwentnie zaczęła dzień od zdrowego śniadania nie byłoby tematu, a tak na wadze są 2 kg tkanki tłuszczowej więcej. Moment, w którym uda Wam się przełamać schemat „równi pochyłej” będzie ogromnym krokiem na przód.

Sumujące się „drobnostki”

Śniadanie, obiad, kolacja, zgodnie z planem, dwie przekąski są! Wszystko na dobrej drodze, ale zaraz, zaraz, co ja widzę w notatkach

3 garści orzechów, 2 cukierki do kawy, 2 kabanosy, 2 lampki wina…Napiszę tylko: 1282 kcal dodatkowo.

Eh znów bez spadku masy ciała? Ciekawe dlaczego?

Jakoś to będzie

To typowy błąd średnio-zaawansowanych i zaawansowanych. Pilnie stosowali się do diety przez pierwsze 2-3 tygodnie (a może nawet 2-3 miesiące), wszystko „jak dietetyk przykazał” i jest…SUKCES! Spadła masa ciała i masa tkanki tłuszczowej!

Pani Basiu ja już złapałam, wiem o co chodzi!

Potem zaś uruchomiona zostaje filozofia „jakoś to będzie”.

A co ja dziś miałam mieć na obiad? Cholera – nie kupiłam kaszy gryczanej, ale jakoś to będzie…Co ja mam w lodówce, zobaczmy…

…i tak w poniedziałek, wtorek, środę i piątek, czasem jeszcze w niedzielę.

Spójrzcie prawdzie w oczy: bez minimum planowania utrzymanie zdrowych nawyków żywieniowych jest praktycznie niemożliwe!

Ile schudnąć – czyli jak wyznaczyć cel odchudzania?

Nadmierna kontrola

Powiecie: czepiasz się, ale to nie tak…Ja po prostu chcę nauczyć mojego Pacjenta życia w realnym świecie, który nie jest idealny. Idealny nie jest ani świat, ani Pacjent, ba nawet ja :-).

Nadmierna kontrola zaś sprawia, że w codziennym świecie (w którym jest pośpiech, stres, nieprzewidziana sytuacja) bez lekko intuicyjnego podejścia (mam tu na myśli np. naukę określania wielkości porcji „na oko” lub umiejętność wybierania dań w restauracji) trudno jest funkcjonować.

Co zrobi Pacjentka, która codziennie każdy produkt waży, czyta każdą etykietę, zaś swoją masę ciała notuje z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, kiedy zostanie zaproszona do restauracji? Powiem wam co zrobi…odmówi, ale czy o to w życiu chodzi?

Potrzebujesz pomocy dietetyka – umów się na wizytę!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.