Jak schudnąć bez diety? 10 skutecznych strategii

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Jak schudnąć bez diety i ćwiczeń? Widok na tacę ze zdrowym śniadaniem i zgrabne, kobiece nogi. Śniadanie w łóżku.
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Czy można schudnąć bez diety? Można! Zobacz, jakie triki psychologiczne zastosować, aby jeść mniej i tracić na wadze.

10 sposobów na odchudzanie bez rygorystycznej diety i ostrych ćwiczeń

To nie będzie wpis o magicznym suplemencie, który pozwala bez diety schudnąć 10 kg w miesiąc. Nie wspomnę też o polu magnetycznym ani biorezonansie, ani żadnej innej magii. Chcę wam pokazać 10 trików psychologicznych, które sprawią, że przejmiecie kontrolę nad sposobem żywienia. Dzięki temu zjecie mniej i zdrowiej! Szczerze? W większości przypadków odchudzania specjalna dieta w ogóle nie jest potrzebna! Wystarczą małe zmiany!

1. Jedz o 20% mniej

To tylko 1/5 talerza, nawet nie poczujecie. Da się? Ależ oczywiście! Zmniejszenie porcji posiłku o 20% pozwala obniżyć ogółem kaloryczność diety o średnio 300 kcal na dobę. Wiesz z czym to się wiąże? Po pół roku możesz na wadze zobaczyć nawet od 5-7 kg mniej, tak po prostu. Schudniesz bez diety!

2. Nie ufaj „zdrowej” żywności

Muffiny z kaszy jaglanej, daktyli i nerkowców wciąż są muffinami, są deserem i mają kcal! Nie jedz zdrowych batoników, zdrowych ciast tylko dlatego, że są zdrowe. Określenie zdrowe nie wymazuje ich kaloryczności. Gdy wybierasz produkty określone przymiotnikiem zdrowe zjadasz zazwyczaj więcej. Planujesz deser? Wybierz wersją przygotowaną z surowców nieprzetworzonych i dodaj mniej cukru, ale wciąż traktuj to jako deser, czyli dokładnie tak samo jak wtedy, gdy sięgasz po klasyczne tiramisu.

3. Do każdego posiłku głównego dołóż porcję warzyw/owoców

Do śniadania, do obiadu, do kolacji dołóż porcję warzyw lub owoców (w ciągu dnia warzywa 3/4, owoce 1/4 – takie są prawidłowe proporcje). Dzięki temu zyskasz objętość (dużo na talerzu), porcję składników odżywczych, dodatkową porcję błonnika pokarmowego, który zwiększa sytość. Efekt? Zjesz mniej!

4. Daj sobie czas, usuń rozpraszacze

Jedz w skupieniu. Nie czytaj, nie zaglądaj do telefonu, nie oglądaj telewizji. Jedyna dozwolona czynność to rozmowa z bliskimi, ale bez rozważania trudnych dylematów, bez sprzeczek. Daj sobie czas na posiłek. Na każdy posiłek główny poświęć 15-25 minut, by móc popatrzeć, smakować, dokładnie gryźć. Dzięki temu twój układ nerwowy i mózg rejestrują fakt jedzenia! Gdy jesz orzeszki oglądając film, z pewnością nie jesteś w stanie określić, ile już ich zjadłaś.

Rodzinny piknik. Na drewnianym stole zdrowe, dietetyczne dania.

Zdjęcie: Lee Myungseong/Unsplash

5. Stawiaj bariery

Produkty, których unikasz najlepiej usuń z kuchni (słodycze, czekolada, ciastka, chipsy), a jeśli nie możesz lub nie chcesz to przynajmniej chowaj je tak, by ich wyjęcie wymagało wysiłku. Założę się, że jak czekolada będzie na najwyższej półce w szafce kuchennej, a ty będziesz musiała wejść na stołek, by ją wyjąć…Sama wiesz, o co mi chodzi! Stawiaj bariery śmieciowemu jedzeniu!

6. Usuwaj bariery

Przeciwnie działaj w przypadku owoców i warzyw. Miej je pod ręką, na widoku, na stole kuchennym i biurku w pracy! Usuwaj bariery warzywom i owocom!

7. Zadawaj sobie pytanie

Za każdym razem, za każdym, to ważne! Gdy chcesz coś zjeść zadaj sobie pytanie „Czy naprawdę potrzebuję to zjeść?”. Bez względu na to, czy to kawałek mandarynki, czy cukierek, czy kanapka. Zawsze zadawaj sobie to pytanie! Zdziwisz się, ile jest w stanie zdziałać chwila refleksji i zatrzymania.

Zastosuj Skalę głodu – zobacz na infografice, jak jej używać!

8. Planuj (!) odstępstwa

Nie pozwól, by automat z batonikami przejął kontrolę nad twoim mózgiem. Planuj odstępstwa, jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi. Lepiej je zaplanować i kontrolować. Jeśli słodycze, to w ramach przekąski, dobra pizza włoska na cienkim cieście zamiast obiadu? Od tego się nie umiera! Pamiętaj, by zjeść 20% mniej (patrz punkt 1) 🙂

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

9. Otaczaj się tymi, którzy jedzą zdrowo

Promuj zdrowe życie i ruch, ale sama otaczaj się tymi, którzy pracuję nad tym, by być na tym świecie jak najdłużej. Gdy masz wokół siebie ludzi, którzy dbają o zdrowe nawyki żywieniowe sama dokonujesz lepszych wyborów i jesteś szczuplejsza!

10. Opracuj plan awaryjny

Opracuj kilka planów awaryjnych. Dokładnie – co zrobisz, co kupisz, co zjesz i wypijesz, gdy np.:

  • musisz zostać po godzinach w pracy,
  • biegasz cały dzień po mieście,
  • utkniesz w korku itd.

Przygotuj się na te sytuacje, a unikniesz błędów, najczęściej wysokokalorycznych!
Wszystkie wymienione tu triki, sztuczki sprawią, że odchudzanie będzie prostsze, a być może schudniesz nawet bez diety! Działaj!


Potrzebujesz pomocy dietetyka – umów się na wizytę!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
4 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.