Kiedy zobaczyłam książkę „Medycyna stylu życia” (red. naukowa Daniel Śliż, Artur Mamcarz) w nowościach wydawnictwa PZWL miałam nadzieję, że to będzie strzał w dziesiątkę. Bardzo potrzebna była pozycja, która spojrzy na człowieka całościowo, ale w ujęciu naukowym, opartym na dowodach. Książkę przeczytałam do deski do deski i w tej recenzji dzielę się z tobą moją opinią o „Medycynie stylu życia”.
„Medycyna stylu życia” Redakcja naukowa: Daniel Śliż, Artur Mamcarz, wyd. PZWL – moja opinia
Pewnie zastanawiasz się czym w ogóle jest medycyna stylu życia. Otóż jest to dziedzina medycyny konwencjonalnej, która spina w jedną całość różne aspekty związane z jakością życia człowieka, takie jak:
- zdrowa dieta,
- aktywność fizyczna,
- utrzymanie prawidłowe masy ciała,
- walka z używkami i innego rodzaju uzależnieniami,
- zdrowie psychiczne, redukcja stresu,
- szczepienia,
- zdrowie seksualne,
- starzenie się ciała.
Po co wyodrębniono medycynę stylu życia? Z jednego bardzo ważnego powodu. W Polsce tzw. czynniki behawioralne są odpowiedzialne za 48,7% zgonów i 35,7% utraconych lat przeżytych w zdrowiu.
Mówiąc prościej – to, jak żyjesz ma wpływ na to ile żyjesz!
Do 3 najbardziej niszczycielskich czynników behawioralnych należą:
- niewłaściwa dieta,
- palenie tytoniu,
- wysokie spożycie alkoholu.
Na wszystkie 3 czynniki masz ogromny wpływ i z dnia na dzień możesz wiele zmienić, dając swoim bliskim więcej czasu na bycie z tobą i radość z życia! To jest sedno medycyny stylu życia.
Po lekturze tej książki po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że mam najlepszy zawód świata! Mogę oświetlać moim Pacjentom właściwą drogę do zdrowej diety, bo to właśnie złe nawyki żywieniowe zbierają największe, śmiertelne żniwo!
Opinia o książce
Sięgając po „Medycynę stylu życia” zastanawiałam się – czy to podręcznik czy też może bardziej książka popularnonaukowa. Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Według mnie może po nią sięgnąć każdy – Kowalski bez związku z medycyną, student dietetyki czy fizjoterapii, lekarz z wieloletnim doświadczeniem. Każdy wyniesie z lektury książki coś dla siebie.
Nie jest to pozycja pisana łatwym i przyjemnym językiem. Pojawia się sporo pojęć medycznych, nad książką trzeba się skupić, ale w zamian dostajemy ogromną porcję wiedzy. Medycyna stylu życia nie jest bowiem w żaden sposób okraszona pseudonauką, to dziedzina wiedzy bazująca na dowodach, opierająca się o metaanalizy, dane statystyczne – wiedzę ugruntowaną!
Każdy rozdział książki dotyczy innego obszaru związanego z medycyną stylu życia. Zagadnień jest całe mnóstwo. Oprócz wymienionych na początku wpisu znajdziecie też dużo informacji o: programach profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn, leczeniu bezpłodności, zaburzeniach odżywiania, ciąży i opiece nad dzieckiem, kontrowersjach w żywieniu itd.
Rozdziały zostały napisane przez uznanych specjalistów w swoich dziedzinach.
Książkę „Medycyna stylu życia” (redakcja naukowa: Daniel Śliż, Artur Mamcarz, wyd. PZWL) powinien mieć każdy. Możesz ją czytać od deski do deski. Możesz do niej wracać, gdy potrzebujesz informacji w danej dziedzinie. W końcu możesz przypomnieć sobie pewne informacje, gdy chcesz zmienić styl życia, by być zdrowszym!
Jak dla mnie HIT!
Zobacz inne moje recenzje:
Rozszyfruj swoją krew :: na półce dietetyka [RECENZJA]
5 składników, Jamie Oliver :: na półce dietetyka [RECENZJA]
Dieta bez diety, praca zbiorowa :: na półce dietetyka [RECENZJA]
Chcesz zobaczyć tu recenzję innej książki? Napisz do mnie!
Zajrzyj też tutaj: Dla firm
Zostaw komentarz