Świadome jedzenie – świadoma dieta – ćwiczenia z psychodietetyki [PDF]

Ostatnia aktualizacja 10 miesięcy temu
Żarówka w chmurce - pomysł, inspiracja
1024 712 Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyka od zawsze ściśle łączy się z medycyną, ale także z psychologią. Odpowiednia motywacja do odchudzania i jej podtrzymanie w kluczowych momentach diety to bardzo ważne elementy planu żywieniowego. Równie istotne jest, by znać swój cel, ale także umieć rozpoznać, kiedy zakończyć dietę odchudzającą. Przygotowałam dla ciebie serię ćwiczeń z psychodietetyki, które ci w tym pomogą!

Psychodietetyka – ćwiczenia wspomagające odchudzanie

Jak korzystać z ćwiczeń?

  1. Przygotowałam dla ciebie 12 ćwiczeń, po jednym ćwiczeniu na każdy tydzień. Dlaczego tak mało? Zależy mi, by każdemu zadaniu poświęcić sporo czasu.
  2. Pobierz plik PDF z ćwiczeniami z psychodietetyki. Zapisz go, wydrukuj, traktuj jak pole doświadczalne.
  3. W ciągu danego tygodnia wracaj do ćwiczenia kilka razy, dopisuj wolne myśli. Uważnie obserwuj swoje potrzeby, bądź szczera/szczery wobec samego siebie. Nie lekceważ impulsywnych myśli. Najlepsze odpowiedzi i rozwiązania przychodzą w zaskakujących momentach.
  4. Ćwiczenia mają pomóc ci w samoobserwacji, wyłapywaniu potencjalnych błędów, trudności i szukaniu konstruktywnych rozwiązań.

Jeśli w jakimkolwiek punkcie „utkniesz” możesz skonsultować się z dietetykiem, psychologiem lub psychodietetykiem. Pamiętaj, że:

  • Pacjent jest partnerem specjalisty. Staramy się nie przyjmować ról autorytet-uczeń, ale wspólnie szukać najlepszych dla Pacjenta rozwiązań.
  • Pacjent całkowicie przejmuje odpowiedzialność za swoje postępowanie, my tylko wskazujemy prawidłową „ścieżkę” żywieniową, nie możemy niczego zakazać, nie możemy karać.
  • Między Pacjentem a specjalistą podstawą jest szczerość i mówienie prawdy, bez oceniania intencji.
  • Zadaniem specjalisty jest obiektywna ocena błędów żywieniowych i wskazanie możliwych sposobów na ich unikanie.
  • Pacjent ufa specjaliście, ale jednocześnie zachowuje uważność i otwarcie wyraża swoje zdanie i określa własne potrzeby.

Ćwiczenia z psychodietetyki

Tydzień 1

Wskaż powody, dla których chcesz schudnąć. bez względu na to jak błahe Ci się wydają. Jeśli jest ich więcej niż jeden postaraj się wskazać najważniejszy. Poszukaj prawdziwej motywacji.

Tydzień 2

Co według Ciebie może być największą przeszkodą w trakcie procesu odchudzania? Czy masz jakiekolwiek wątpliwości? Jeśli tak to jakiej natury? Co do tej pory powstrzymywało Cię przed schudnięciem?

Tydzień 3

Zastanów się jakie odczucia sensoryczne towarzyszą spożywaniu posiłku? Co jest dla Ciebie najważniejsze smak, kolor, konsystencja, objętość posiłku? W jakich warunkach jadasz główne posiłki w ciągu dnia?

Dieta odchudzająca całoroczna I edycja - banner 2

Tydzień 4

Jak czujesz się kiedy jesteś głodna/głody fizjologicznie? Czy potrafisz odróżniać głód od apetytu? Jak odróżnić te dwa stany?

Tydzień 5

Czy zdarza Ci się podjadać między posiłkami? W jakich sytuacjach, jakie odczucia Ci towarzyszą?

Tydzień 6

Jak myśli towarzyszą Ci kiedy coś za Tobą „chodzi” (ciastko, kabanos…)? Czy ulegasz zachciance? Jeśli tak to dlaczego? Jeśli nie to jaką masz metodę na powstrzymanie apetytu?

Tydzień 7

Jak Twoja rodzina i bliscy przyjaciele postrzegają Twój proces odchudzania? Są dla Ciebie wsparciem? Jeśli nie to zastanów się dlaczego?

Tydzień 8

Zastanów się jak czujesz się w trakcie diety? Jak reagujesz, kiedy musisz sobie czegoś odmawiać? Czy w pełni przejmujesz kontrolę i odpowiedzialność za to co, kiedy i jak jesz?

Tydzień 9

Czy zdarza Ci się tłumaczyć samą siebie/samego siebie po zjedzeniu produktów, które uważasz za „niewłaściwe”? W jakich sytuacjach uznajesz produkt za „niewłaściwy”? Jakie są cechy takiego produktu?

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

Tydzień 10

Czy znajdujesz czas na aktywność fizyczną? Jaki rodzaj ruchu sprawia Ci największą radość? Co czujesz, kiedy wykonujesz ćwiczenia wymagające dużego zaangażowania, wywołujące silne zmęczenie? Jeśli nie ćwiczysz to dlaczego? Co możesz zrobić, aby to zmienić (zaplanuj konkretnie!).

Tydzień 11

Wskaż, jakie sygnały będą świadczyć o tym, że chcesz zakończyć lub przerwać odchudzanie. Kiedy uznasz cel za osiągnięty? Co będzie tego wyznacznikiem (waga, rozmiar ubrania, samopoczucie)?

Tydzień 12

Czy lubisz samą siebie/samego siebie? Co sądzisz o swoich ciele, charakterze, temperamencie? Co chciałabyś/chciałbyś zmienić? Czy utrata masy ciała Ci w tym pomoże?

Wpis jest częścią akcji Pozytywna Dietetyka

Logo akcji Pozytywna Dietetyka prowadzonej przez Barbarę Dąbrowską

Zobacz także:

Jeśli te ćwiczenia są dla Ciebie pomocne to podziękuj mi wspierając mnie wirtualną kawą.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.