Nie mogę schudnąć – dlaczego tak się dzieje?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
nie mogę schudnąć
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Wierzę w to, że zmiana nawyków żywieniowych jest najskuteczniejsza wtedy, gdy opiera się o życiowe wartości, a nie czynniki zewnętrze. Mówić wprost łatwiej będzie Ci zadbać o dietę, jeśli będzie za tym stała chęć długiego i dobrego życia, a nie tylko kiecka na wesele. Jednak wiem też, że Ty i ja jesteśmy tylko ludźmi i wymierne rezultaty są dla nas ważne i motywujące. Dlatego rozumiem, że chcesz widzieć, że Twoja masa ciała spada. Nie ma w tym nic niebezpiecznego, dopóki cyfra na wadze stanowi tylko informację o procesie, a nie Twojej wartości. „Nie mogę schudnąć!” – co zrobić, gdy masa ciała w czasie odchudzania się zatrzymuje? Jak uniknąć gwałtownych i nieprzemyślanych działań?

Kiedy Twoim celem jest odchudzanie i po początkowym okresie regularnego spadku masy ciała następuje zatrzymanie możesz poczuć frustrację. Teoretycznie, w takiej sytuacji mamy do czynienia z zerowym bilansem energetycznym, czyli sytuacją, w której dostarczasz ciału dokładnie tyle energii, ile potrzebuje. Nie tyjesz, ale też nie chudniesz.

Teoretycznie na zmianę tego bilansu energetycznego masz dwa sposoby: zmniejszenie kaloryczności diety lub zwiększenie aktywności fizycznej, ale w życiu nie wszystko jest takie proste. Zanim zaczniesz ćwiczyć 2 godziny dziennie i obetniesz kolejne kalorie z diety przyjrzyj się sobie. Obniżenie kaloryczności i większa dawka ruchu to działania, które możesz zrobić zawsze, ale zanim się za nie zabierzesz wyklucz inne opcje.

Na skróty:

Prowadź dzienniczek żywieniowy

Zacznij od prowadzenia dzienniczka żywieniowego, który pozwala spojrzeć na jadłospis z dystansu, ale już sam w sobie zwiększa uważność w doborze składników dania. Jestem wielką zwolenniczką notowania ręcznego, nie w aplikacji, bo zauważyłam, że ma ono większą skuteczność. Jest takie powiedzenie, że „zapisane jest w połowie zrobione” i coś w tym jest. Mózg szybciej „łączy kropki” i dostrzega schematy, gdy notujesz na kartce, a nie w komórce czy komputerze.

„Nie mogę schudnąć!” – ja mówię przeczekaj

Prowadź dzienniczek i poczekaj. Daj sobie 2 tygodnie na to, by poprzyglądać się swojemu żywieniu i zobaczyć, czy spadek masy ciała wróci. W czasie kuracji odchudzającej moment fizjologicznego przestoju następuje przeciętnie po około 12 tygodniach od wprowadzenia zmian nawyków. Zazwyczaj wystarczy go po prostu przeczekać.

Pamiętaj też, że proces spadku wagi nie jest liniowy i raz toczy się szybciej, raz wolniej i to jest zjawisko prawidłowe.

Przeczytaj także: Jak przebiega dieta odchudzająca? Etapy odchudzania [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Sprawdź, jak wygląda weekend

Nadal nic? Przyjrzyj się, jak wygląda weekend. Czy Twój sposób żywienia znacząco odbiega wtedy od tygodnia. Często zdarza się tak, że nadwyżka weekendowa niweluje starania z tygodnia. To normalne, że w sobotę masz ochotę zjeść z rodziną obiad w restauracji. Śmiało – pozwól sobie na to, ale pamiętaj, by nie zwiększać częstotliwości i ilości posiłków. Burger śmiało, ale nie podwójny :).

Co pijesz?

Płyny, które spożywasz powinny być w większości bezkaloryczne. Soki owocowe, smoothies, kawa z mlekiem i dodatkami, słodzona herbata, piwo, drinki i napoje gazowane to źródło „nieopłacalnej” energii. Wypijasz kalorie, ale nie odczuwasz sytości. Możesz mieć poczucie, że 2 szklanki smoothie ze świeżych owoców to nic, ale w rzeczywistości to ok. 300 kcal i 10 łyżeczek cukru! Robi wrażenie.

Przeczytaj także: Ile kalorii ma piwo? Kaloryczność alkoholu

Dlaczego nie mogę schudnąć
Zdjęcie: Freepik

Umów się na badania profilaktyczne

Choć to stosunkowo rzadki przypadek, to nie możemy go wykluczyć. Bywa, że problemy hormonalne np. z tarczycą, trzustką czy podwzgórzem wpływają na tempo przemiany materii i sprawiają, że chudniesz wolniej lub wcale. Przekaż lekarzowi, co dotychczas osiągnęłaś i jakie masz wątpliwości, poproś o odpowiednie badania profilaktyczne, które wykluczą problemy zdrowotne wpływające na odchudzanie.

Wysypiasz się?

Zbyt krótki sen (mniej niż 7 godzin) wpływa na pogorszenie gospodarki cukrowej w organizmie. Wystarczą dwie, nieprzespane noce (sen krótszy niż 4 godziny), by znacząco podniosło się stężenie cukru we krwi, a to może sprzyjać insulinooporności, która utrudnia odchudzanie. Sen ma wpływ także na wydzielanie kortyzolu (hormon stresu) i regulację sytości.

Osoby, które nie dosypiają potrafią zjeść nawet 400 kcal więcej w ciągu dnia.

Dlaczego nię mogę schudnąć? Uważaj na kaloryczne dodatki

Nawet wśród produktów, które mają wysoką wartość odżywczą i są uznawane za zdrowe są takie, które mają dużo kalorii. Przyjrzyj się im! Garstka orzechów ma 20 g (ok. 130 kcal), a może jednak 40 g (ok. 250 kcal)? Na patelnię wlałaś łyżkę oliwy (ok. 88 kcal) czy chlusnęłaś i wyszły z tego 3 łyżki (ok. 265 kcal)? Do owsianki dodałaś łyżeczkę masła orzechowego (ok. 70 kcal) czy bardziej łyżkę (ok. 140 kcal)?

Dieta odchudzająca całoroczna I edycja - banner 3

„Nie mogę schudnąć!” – jak wiele zależy od Ciebie?

Jeśli często zdarza Ci się jeść na mieście, w barach czy restauracjach to na wiele szczegółów nie masz wpływu (patrz punkt wyżej), mimo, że dokonujesz racjonalnych, zdrowych wyborów. Nawet, jeżeli wybierasz danie na bazie warzyw z dodatkiem chudego białka, to kucharz mógł użyć większej ilość tłuszczu czy mąki do zagęszczenia sosu. To wszystko może sprawiać, że w Twojej diecie „pojawi” się nagle kilkaset dodatkowych kalorii.

Zdjęcie okładkowe: Freepik

Bibliografia:

  • Hanna Kuchanowicz i inni „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”, wydawnictwo PZWL
  • Lucyna Ostrowska, Karolina Orywal, Ewa Stefańska „Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce”, wydawnictwo PZWL
  • Rachel Leproult, Eve Van Cauter, Role of sleep and sleep loss in hormonal release and metabolism, Endocr Dev. 2010;17:11-21. doi: 10.1159/000262524. Epub 2009 Nov 24.
Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
2 komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.