Kisiel z siemienia lnianego – prosty sposób, by nie smakował jak NIC!

Ostatnia aktualizacja 4 miesiące temu
Kisiel z siemienia lnianego
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Kisiel z siemienia lnianego osłania nie tylko śluzówkę przewodu pokarmowego, ale także chroni gardło, łagodzi zgagę i wpływa na sytość po posiłku. Jak przygotować kisiel z siemienia lnianego? Mam dla Ciebie sposoby, które sprawią, że ten lniany „glut” nie będzie wreszcie smakował jak nic.

Na skróty:

Kisiel z siemienia lnianego — właściwości 

Siemię lniane, czyli nasiona lnu to naładowany po brzegi składnikami odżywczymi produkt. Mowa między innymi o:

  • błonniku pokarmowym,
  • kwasach tłuszczowe omega-3
  • związkach bioaktywnych (np. lignany),
  • dobrej jakości białku roślinnym.

Siemię lniane to nasz polski skarb, a za jego regularnym spożywaniem przemawia łatwa dostępność i stosunkowo niska cena oraz bogactwo prozdrowotnych właściwości. Zawarte w nim kwasy omega wspierają Twoją pamięć i koncentrację, a także redukują stany zapalne w organizmie. Natomiast lignany działają przeciwcukrzycowo i wykazują zdolność eliminacji wolnych rodników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie spożywania nasion lnu, zarówno w postaniu kisielu czy pozyskiwanego z nich oleju, odsyłam Cię do osobnego artykułu, poświęconemu w całości temu tematowi. W tym tekście skupię się wyłącznie na przepisach.

Przeczytaj więcej: Jak pić siemię lniane? Komplety przewodnik

Siemię lniane bardzo często spożywa się w postaci wspomnianego kisielu, który oprócz tego, że dostarcza wspierających składników odżywczych, działa osłaniająco na przewód pokarmowy. Chodź – nawarzymy razem kisielu!

Przepis na kisiel z siemienia lnianego 

Metod, a w zasadzie proporcji pozwalających  na przygotowanie kisielu z siemienia lnianego jest wiele. Warto metodą prób i błędów dopasować ilość wody czy nasion do swoich preferencji. Jednak pamiętaj, że jak zawsze w dietetyce – ilość ma znaczenie. Spożywaj siemię lniane, czy to w postaci kisielu, czy jako dodatek do różnego rodzaju dań regularnie, jednak nie przekraczaj 30 g (około 3 łyżek) nasion w ciągu dnia. Dla ułatwienia proponuję przygotować sobie większą ilości kisielu i podzielić go na 2 lub 3 porcje, które spożyjesz w ciągu dnia. Poniżej znajdziesz podstawowy przepis, z którego ja korzystam. 

Najprostszy przepis na kisiel z siemienia lnianego

Składniki:

  • 2-3 łyżki mielonego siemienia lnianego
  • 1 szklanka ciepłej lub wrzącej wody

Przygotowanie:

  1. Nasiona przesyp do garnka i zalej wodą.
  2. Odstaw na minimum godzinę, a następnie odcedź i wypij.

Wariant: całe nasiona siemienia możesz też zalać zimną wodą i odstawić do napęcznienia oraz żelowanie na całą noc.

W wersji z przepisu używa się mielonego siemienia, żeby proces kleikowania krócej trwał. Warto pamiętać, że należy wtedy użyć świeżo-mielonego siemienia, tylko takie zachowa wszystkie swoje cenne właściwości. Ja do mienienia siemienia używam młynka do pieprzu. Niestety zalewanie ciepłą/gorącą wodą ma swoje konsekwencje w postaci obniżenia wartości odżywczej, dlatego jeśli masz czas, to przygotuj kleik z wariantu – metodą nocną.

Masz problemy z przewodem pokarmowym i potrzebujesz indywidualnej opieki dietetyka? Skorzystaj z najlepszej diety online!

Muszę Ci szczerze przyznać, że nie przepadam za samym kisielem z siemienia lnianego. Ten smak i konsystencja są dla mnie trudne do zniesienia. Dla poprawy smaku możesz dodać do niego mus owocowy, świeże owoce, mleko czy orzechy. Oprócz walorów smakowych wzbogacą one także kisiel o dodatkowe składniki odżywcze. Siemię lniane sprawdzi się bardzo dobrze jako dodatek do tradycyjnego kisielu na bazie skrobi. Jeśli nie możesz przekonać się do „glutka” lnianego, spróbuj przygotować zwykły kisiel z dodatkiem nasion tej cennej rośliny.

Kisiel z siemienia lnianego na jelita
Zdjęcie: Valeria Boltneva/Pexels

Przepis na owocowy kisiel z siemienia

Składniki:

  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
  • 100 g mrożonych lub świeżych owoców, np. jagód (tu pełna dowolność),
  • 1 łyżeczka erytrolu,
  • 1-2 łyżeczki siemienia lnianego,
  • 1 szklanka wody.

Wskazówka: zamiast wody możesz też użyć soku owocowego.

Przygotowanie:

  1. ¾ ilości wody wlej do garnka z dodatkiem jagód i słodzika.
  2. Wymieszaj i zagotuj.
  3. W pozostałej ilości wody wymieszaj skrobię i wlej do gotującej się zawartości garnka.
  4. Całość mieszaj i gotuj jeszcze przez około minutę.
  5. Dodaj siemię lniane i wymieszaj.

Gotowe!

Przeczytaj także: Dieta lekkostrawna – na czym polega i jak ją stosować (+ przepisy)?

Kisiel z siemienia lnianego na żołądek, jelita i…odchudzanie?

Kisiel z siemienia lnianego polecany jest w różnego rodzaju dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego, np. stanach zapalnych błony śluzowej żołądka, gdyż działa on osłaniająco i łagodząco. Jego spożywanie rekomenduje się także przy zaparciach oraz w zespole jelita drażliwego (IBS). Niektórzy autorzy zalecają, by siemię lniane wprowadzać do diety stopniowo, rozpoczynając od 1 łyżki dziennie, tak by przyzwyczaić organizm do zwiększonej podaży błonnika pokarmowego.

Czy „glutek” pomaga na odchudzanie? Powiedzmy sobie to szczerze – kisiel nie ma magicznych właściwości odchudzających, ale może wpływać na odczuwanie sytości poposiłkowej. Dzieje się tak dzięki wspomnianemu wcześniej błonnikowi pokarmowemu. Z tego powodu kisiel z siemienia lnianego może być częścią kuracji odchudzającej.

Kisiel z lnu zalecany jest również w stanach zapalnych gardła,  dla niektórych jest także ukojeniem w przypadku zgagi. Określany jest często jako „babciny” sposób na różnego rodzaju dolegliwości, jednak za jego stosowaniem przemawia skuteczność, zawartość cennych składników odżywczych oraz związków bioaktywnych. Warto korzystać z tego co daje nam natura. No to siup – na zdrowie!

Postaw mi kawę, w ten sposób pokażesz mi, że doceniasz moje działania edukacyjne!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bibliografia:

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
1 komentarz
  • Kamila
    REPLY

    W tej metodzie na zimno ziarna usuwamy?
    Ja umieściłam ziarenka w sitku od herbaty, zalałam zimną wodą na całą noc. Ale rano ta ciecz wydawała mi się za mało glutowata 😉 I pomyślałam, że może trzeba też spożyć te ziarenka?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.