Co daje picie wody z cytryną?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Woda z cytryną
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Woda z cytryną, szczególnie wypita na czczo, to jeden ze sposobów polecanych na oczyszczenie wątroby, odkwaszenie organizmu i odchudzanie. Choć sama polecam moim Pacjentom picie wody z cytryną lub pomarańczą rano, to jednak czynność ta nie ma „magicznych” właściwości. Działanie wody z cytryną sprowadza się przede wszystkim do nawadniania i pobudzania pracy przewodu pokarmowego. Co z pozostałymi, teoretycznymi prozdrowotnymi właściwościami? To mit!

Na skróty:

Woda z cytryną odkwasza organizm – MIT

W potocznym rozumieniu zjawisko zakwaszenia organizmu w ogóle nie istnieje, nie ma zatem również środków, suplementów diety ani produktów, które mogłyby go odkwaszać.

Różne płyny ustrojowe organizmu mają różne PH od lekko zasadowego (np. żółć) po silnie kwaśne (np. soki żołądkowe) i jest to zjawisko prawidłowe. Zakwaszenie z medycznego punktu widzenia to stan poważnego zagrożenia życia np. w kwasicy ketonowej występującej w przebiegu niewyrównanej cukrzycy. W takiej sytuacji nie pomoże jednak z pewnością picie wody z cytryną.

Za pomocą diety nie można wpływać na PH płynów ustrojowym lub wpływ ten jest znikomy. Dieta może jednak zakwaszać mocz, co jest zjawiskiem pożądanym i zapobiega infekcjom układu moczowego.

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

Woda z cytryną oczyszcza wątrobę – MIT

Tylko jak to udowodnić? Lepszym samopoczuciem (które może wynikać z lepszego nawodnienia)? Z jakich toksyn oczyszcza picie wody z cytryną? Nie wiadomo! No i w końcu to wątroba sama w sobie jest narządem detoksykującym i szklanka wody z cytryną z pewnością nie jest w stanie wpływać na jej działanie.

Picie wody z cytryną dostarcza przeciwutleniaczy i witaminy C – MIT

Jeśli do szklanki dodasz 2-3 plasterki cytryny to nie licz, że napój będzie miał właściwości przeciwutleniające czy, że będzie wartościowym źródłem witaminy C.

  • 3 plastry cytryny ważą około 30 g.
  • W 30 g cytryny jest 15 mg witaminy C, to nie jest mało, ale dużo też nie. Twoje dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi 60 mg, ale zazwyczaj nie ma problemu z jego pokryciem i nie musisz na siłę wciskać wody z cytryną, jeśli jej nie znosisz.

Cytryna w wodzie to tak naprawdę przede wszystkim dodatek smakowy dla tych, którzy nie lubią pić samej wody. Równie dobrze może to być pomarańcza, grejpfrut czy ogórek, a także zioła np. rozmaryn czy bazylia. Moim absolutnym, smakowym hitem jest woda z plasterkami grejpfruta i odrobiną świeżego rozmarynu. Na ciepło świetnie rozgrzewa. Szczególnie dobrze rozgrzewa z odrobiną whisky :).

Woda z cytryną na czczo
Zdjęcie: Francesca Hotchin/Unsplash

Picie wody z cytryną wspomaga układ trawienny – PRAWDA

Tak! Szklanka ciepłej wody (nie musi być z cytryną, może być sama woda) rano stymuluje żołądek do pracy. Dodatkowo może wywoływać tzw. odruch żołądkowo-jelitowy. Czym jest ten odruch? Gdy wpada coś do żołądka żołądek „woła” do jelita grubego: „hej, tu jest nowa dostawa, pora robić miejsce”. W ten sposób przyspieszeniu ulegają ruchy perystaltyczne jelita grubego i w efekcie za chwilę czujesz, że musisz iść na „dwójkę”.

Picie wody na czczo świetnie sprawdza się jako element profilaktyki zaparć.

Przeczytaj także: Błonnik pokarmowy – niedoceniany składnik. Dlaczego jest taki ważny? [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Woda z cytryną na czczo przyspiesza odchudzanie – MIT

Trochę prawdy w tym stwierdzeniu jest, ale jednak to wciąż spore nadużycie. Woda wypita przed posiłkiem wypełni żołądek i tym samym sprawi, że na śniadanie zjesz mniej. Ma to znaczenie wtedy, gdy masz problem z kontrolą porcji. Pamiętaj jednak, że generalnie wcale nie chodzi o to, żeby na śniadanie jeść mniej bez spojrzenia na ogół Twojej diety i nawyków.

Powiedzenie, że woda z cytryną odchudza to trochę jak stwierdzenie, że dostałaś pracę, bo użyłaś nowego odcienia szminki. Ciężko jest dopatrzeć się bezpośredniego wpływu!

Przeczytaj także: Dietetyczne śniadanie – 5 szybkich propozycji [PRZEPISY]

Woda z cytryną nawadnia – PRAWDA

To prawda, ale…woda z cytryną nawadnia tak samo dobrze jak woda bez cytryny. Szklanka wody z cytryną wypita rano może sprawić, że będziesz miała więcej energii o poranku, będziesz myśleć wydajniej, nie będzie boleć cię głowa. To wszystko zasługa nawodnienia.

Czy warto pić wodę z cytryną?

Jeśli Ci smakuje to śmiało. Nie lubisz cytryny? Dodaj pomarańczę albo wypij samą wodę. Na wodę z cytryną powinny uważać osoby z podrażnioną śluzówką żołądka, jej wypicie może wywołać ból brzucha i zgagę. Pamiętaj też, że cytrynę dobrze jest obierać ze skórki. Cytrusy są powiem konserwowane na powierzchni skórki.

Te wpisy także Cię zainteresują:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.