fbpx

  Jak pić PRZED, W TRAKCIE i PO treningu? [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

  Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu
  Nawodnienie trening
  1024 679 Barbara Dąbrowska-Górska

  Nawodnienie przed, po i w trakcie treningu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydolność i w konsekwencji efekty treningu. Jak nawadniać się prawidłowo?

  Nawodnienie a trening – jak nawadniać się prawidłowo?

  Przygotowałam dla was infografikę, która w prosty sposób obrazuje jak nawadniać się przed, w trakcie i po treningu. Tą infografikę warto wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, by przyswoić zawarte w niej informacje.

  Prawidłowe nawodnienie warunkuje twoją wydolność w trakcie treningu i przyspiesza regenerację po.

  Kiedy pić?

  Kiedy czujesz pragnienie to już jest sygnał odwodnienia, dlatego o nawodnienie okołotreningowe trzeba dbać jeszcze przed treningiem. W ten sposób przygotujesz organizm do zwiększonego wysiłku.

  Jaką wodę wybrać?

  Jeśli twój trening ma charakter rekreacyjny, nie jest aktywnością zawodową lub półzawodową w zupełności wystarczy ci woda. Postaw na wodę średnizmineralizowaną, która dostarczy elektrolitów, ale nie obciąży nerek.

  Woda gazowana, czy niegazowana?

  W trakcie treningu pij wodę niegazowaną! W codziennym piciu wody nie ma większego znaczenia czy wybierasz wodę niegazowaną czy gazowaną. Jeśli nie masz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a wolisz wodę gazowaną śmiało możesz po nią sięgać. Inaczej jest w trakcie treningu. Woda gazowana dostarcza dwutlenku węgla, który rozpycha żołądek i powoduje uczucie ciężkości oraz wzdęcia, to może zaś wpływać na czas trwania treningu. Z „ciężkim” żołądkiem będziesz ćwiczyć krócej.

  Woda, czy izotonik?

  Wypicie napoju izotonicznego warto rozważyć przy treningu trwającym dłużej niż 1.5 godziny, szczególnie jeśli jest to trening o charakterze cardio. Napój izotoniczny przyda się szczególnie, gdy ćwiczysz w wysokiej temperaturze np. latem. Pamiętaj jednak, że izotonik to także źródło kcal i niewielkiej ilości cukru (plus elektrolity), dlatego jeśli twoim celem jest odchudzanie, a trening nie jest długi nie pij izotoników. Może się bowiem okazać, że energia spalona w trakcie treningu została uzupełniona przez ciebie pod postacią napoju izotonicznego.

  Pobierz i zapisz infografikę Nawodnienie PRZED, w W TRAKCIE i PO treningu w pliku PDF

  Infografika dietetyka: Nawodnienie przed treningiem, nawodnienie w trakcie treningu, nawodnienie po treningu.

  Zobacz także:

  7 zasad czytania etykiet żywności [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

  12 must have badań przed dietą [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

  Kaloryczność alkoholu [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

  Autor

  Barbara Dąbrowska-Górska

  Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

  Wszystkie wpisy autora Barbara Dąbrowska-Górska

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.