Jak pić PRZED, W TRAKCIE i PO treningu? [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Nawodnienie trening
1024 679 Barbara Dąbrowska-Górska

Nawodnienie przed, po i w trakcie treningu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na wydolność i w konsekwencji efekty treningu. Jak nawadniać się prawidłowo?

Nawodnienie a trening – jak nawadniać się prawidłowo?

Przygotowałam dla was infografikę, która w prosty sposób obrazuje jak nawadniać się przed, w trakcie i po treningu. Tą infografikę warto wydrukować i powiesić w widocznym miejscu, by przyswoić zawarte w niej informacje.

Prawidłowe nawodnienie warunkuje twoją wydolność w trakcie treningu i przyspiesza regenerację po.

Kiedy pić?

Kiedy czujesz pragnienie to już jest sygnał odwodnienia, dlatego o nawodnienie okołotreningowe trzeba dbać jeszcze przed treningiem. W ten sposób przygotujesz organizm do zwiększonego wysiłku.

Jaką wodę wybrać?

Jeśli twój trening ma charakter rekreacyjny, nie jest aktywnością zawodową lub półzawodową w zupełności wystarczy ci woda. Postaw na wodę średnizmineralizowaną, która dostarczy elektrolitów, ale nie obciąży nerek.

Woda gazowana, czy niegazowana?

W trakcie treningu pij wodę niegazowaną! W codziennym piciu wody nie ma większego znaczenia czy wybierasz wodę niegazowaną czy gazowaną. Jeśli nie masz dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, a wolisz wodę gazowaną śmiało możesz po nią sięgać. Inaczej jest w trakcie treningu. Woda gazowana dostarcza dwutlenku węgla, który rozpycha żołądek i powoduje uczucie ciężkości oraz wzdęcia, to może zaś wpływać na czas trwania treningu. Z „ciężkim” żołądkiem będziesz ćwiczyć krócej.

Woda, czy izotonik?

Wypicie napoju izotonicznego warto rozważyć przy treningu trwającym dłużej niż 1.5 godziny, szczególnie jeśli jest to trening o charakterze cardio. Napój izotoniczny przyda się szczególnie, gdy ćwiczysz w wysokiej temperaturze np. latem. Pamiętaj jednak, że izotonik to także źródło kcal i niewielkiej ilości cukru (plus elektrolity), dlatego jeśli twoim celem jest odchudzanie, a trening nie jest długi nie pij izotoników. Może się bowiem okazać, że energia spalona w trakcie treningu została uzupełniona przez ciebie pod postacią napoju izotonicznego.

Pobierz i zapisz infografikę Nawodnienie PRZED, w W TRAKCIE i PO treningu w pliku PDF

Infografika dietetyka: Nawodnienie przed treningiem, nawodnienie w trakcie treningu, nawodnienie po treningu.

Zobacz także:

7 zasad czytania etykiet żywności [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

12 must have badań przed dietą [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Kaloryczność alkoholu [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.