Dowiedz się, czym zastąpić śmietanę w zupie i jak mrozić zupy. Sprawdź, czemu zupa kwaśnieje i jak zagęścić zupę bez mąki!
Co zamiast śmietany do zupy?
Zamiast śmietany do zupy możesz śmiało dodać:
- jogurt naturalny,
- śmietankę roślinną,
- mascaropne,
- serek naturalny,
- jogurt sojowy lub kokosowy naturalny.
Co zrobić, żeby dodatek zabielający się nie zważył? Postępuj dokładnie tak samo, jak ze śmietaną. Niewielką ilość jogurtu/śmietanki roślinnej wymieszaj z kilkoma łyżkami ciepłej zupy i dokładnie rozprowadź. Jeśli chcesz dodatkowo zagęścić zupę do mieszanki możesz dołożyć także niewielką ilość mąki.
Jak zagęścić zupę bez mąki?
Najłatwiej jest zagęścić zupę miksując wersję podstawową, warzywną. Zmiksowane warzywa mają zdecydowanie gęstszą konsystencję. Możesz też dorzucić do zupy 2-3 łyżki nasion chia, które spęcznieją i zamienią się w gęsty kleik zmieniając konsystencję zupy.
Dlaczego zupa kwaśnieje? Dlaczego zupa się pieni?
Zupa kwaśnieje dlatego, że za długo stała w temperaturze pokojowej. Zazwyczaj rozpoczynają się w niej wtedy procesy fermentacyjne podobne do tych, które zachodzą w ogórkach kiszonych i to może powodować powstanie piany na powierzchni. Oznacza to teoretycznie, że skwaśniałą zupę fani ekscentrycznych smaków mogliby zjeść, ale…
W zaciszu domowej kuchni nikt nie ma laboratorium mikrobiologicznego, które mogłoby potwierdzić, że zupa jest wyłącznie skwaśniała, a nie zepsuta. Co to oznacza? Że poza bakteriami odpowiedzialnymi za kiszenie nie rozwinęły się w niej inne, potencjalnie niebezpieczne bakterie. Nie możesz tego sprawdzić i dlatego każdą zupę, która się popsuła należy wylać. Jeśli chcesz uniknąć kwaśnienia zupy to po ugotowaniu pozwól jej ostygnąć i niezwłocznie schowaj ją do lodówki. Ugotowałaś/ugotowałeś więcej zupy niż planowałaś/zaplanowałeś? Od razu ją zawekuj!
Zobacz nagranie live – Banalnie proste planowanie posiłków (triki dietetycznek)
-
Szybka dieta dla zabieganych79,90 zł
-
Metamorfoza zupy – E-BOOK59,00 zł
-
Dieta 1500 kcal, całoroczna (7 dni) – I edycja49,90 zł
Na czym podsmażać warzywa do zupy?
Warzywa, które przed fazą gotowania zupy często będziesz najpierw podsmażać (np. czosnek i cebulę). Do podsmażania wybierz tłuszcz, który z jednej strony jest odporny na wysoką temperaturę, z drugiej zaś strony nie utlenia się łatwo. W tej roli najlepiej sprawdzą się oleje roślinne o wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które dobrze znoszą silne podgrzewanie. Stawiaj na oleje, które w składzie mają przeciwutleniacze. Warunki te najlepiej spełnia oliwa z oliwek (także ta ekstra vergine) oraz olej rzepakowy.
Zupa do słoika, czyli jak wekować zupy?
Zupa w słoiku nie raz uratuje Cię, gdy zabraknie czasu na gotowanie. Otwierasz lodówkę, wyjmujesz słoik, pyk, otwierasz, podgrzewasz i już gotowe. Wekowanie jest proste. Potrzebujesz czystych, wyparzonych słoików i nakrętek oraz bardzo gorącej zupy. Zupę wlewasz do słoika zostawiając 2-3 cm przestrzeni u góry słoika, dokładnie zakręcasz, ustawiasz słoik do góry nogami na ściereczce. Teraz cierpliwie czekasz do ostudzenia zupy i ostudzoną chowasz do lodówki. Done!
Wpis jest fragmentem e-book „Metamorfoza zupy. Elastyczna metoda planowanie posiłków dla całej rodziny”, który kupisz w moim sklepie internetowym. Pobierz darmowy fragment z e-booka.
Jeśli moje porady są dla Ciebie pomocne, to postaw mi kawę. W ten sposób umożliwiasz mi tworzenie kolejnych darmowych treści.
Zostaw komentarz