Sok z buraka – idealny na jesień i zimę

Ostatnia aktualizacja 6 lat temu
Sok z buraka
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Sok z buraka znany jest jako produkt o wysokiej zawartości żelaza. To mit! Nie zmienia to faktu, że sok z buraka wspomaga leczenie niedokrwistości/anemii. Jak? Zobacz jego właściwości.

Sok z buraka – dlaczego warto go pić (właściwości)?

Uwielbiam buraki, mogę je jeść na okrągło w każdej postaci. Jednak gdy jestem w biegu najlepiej sprawdza się sok z buraków. Dlaczego warto go pić?

1. Jest źródłem kwasu foliowego

Buraki wcale nie mają dużo żelaza, a to żelazo które jest słabo się przyswaja. Buraki i sok z buraków to świetne źródło kwasu foliowego, innego składnika bez którego nie mogę powstawać krwinki czerwone. Zatem burak pomaga w leczeniu i zapobieganiu niedokrwistości właśnie dzięki zawartości kwasu foliowego. To ten składnik sprawia, że sok ten jest również szczególnie polecany kobietom w ciąży. Na anemię sok z buraka? TAK!

2. Zwiększa wydolność fizyczną, ułatwia koncentrację i pomaga obniżyć ciśnienie

Sok z buraka zawiera naturalnie duże ilości azotanów, które w organizmie przekształcane są w tlenek azotu. Tlenek azotu rozszerza naczynia krwionośne i zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, mózg i narządy płciowe. Sok z buraków jest zatem dobry dla sportowców (to naturalny środek dopingowy), osób starszych (poprawia wydolność umysłową) i Panów, którzy mają problemy z erekcją. Tlenek azotu może także zwiększać odczuwanie przyjemności seksualnej u kobiet. Tlenek azotu pomaga także osobą z nadciśnieniem.

3. Sok z buraków kiszonych wspomaga mikroflorę jelitową

Kiszenie to proces, który bazuje na fermentacji mlekowej z udziałem bakterii mlekowych tworzących tzw. mikrobiotę jelitową, potocznie zwaną mikroflorą. Probiotyki zwiększają odporność i produkują dla nas w jelicie grubym niektóre witaminy np. K i z grupy B. Sok z buraków kiszonych wspiera naszą pożyteczną mikroflorę jelitową.

Zdjęcie: FOODISM360/Unsplash

Jak zrobić sok z buraków czerwonych?

Sok z buraka przepis

Składniki:

  • 3 średnie buraki czerwone
  • sok z cytryny
  • sól
  • pieprz
  • posiekany koperek
  • ząbek czosnku

Wykonanie:

Do wykonania soku z buraków potrzebujecie sokowirówki.

  1. Buraki umyć, obrać, pokroić na małe kawałki.
  2. Buraki przepuścić przez sokowirówkę.
  3. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Można zastąpić czosnkiem w proszku.
  4. Przyprawić sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
  5. Podawać posypany posiekanym koperkiem.
  6. Do soku z buraków można też dodać jogurtu naturalnego.
  7. Sok z buraków można mieszać z sokami owocowymi np z marchewki, jabłek, czy gruszek.

Granat – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

Sok z buraka kalorie

Sok z buraka jest niskokaloryczny. Kupując go zwróć uwagę by nie był z koncentratu, dzięki temu zachowa znacznie więcej składników odżywczych.

  • Sok ze świeżych buraków dostarcza 103 kcal w szklance, 47 kcal w 100 ml.
  • Sok z buraków kiszonych dostarcza 80 kcal w szklance, 32 kcal w 100 ml. W tym soku cześć węglowodanów uległa fermentacji mlekowej przez bakterie probiotyczne dlatego kaloryczność jest mniejsza.

Te artykułu mogę cię zainteresować:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.