fbpx

  Hashimoto – niedoczynność tarczycy. Poradnik świadomego pacjenta, Magdalena Jagiełło (doktor Magda) :: na półce dietetyka [RECENZJA]

  Ostatnia aktualizacja 7 miesięcy temu
  Recenzja książki "Hashimoto - niedoczynność tarczycy. Poradnik świadomego pacjenta" Magdalena Jagiełło (doktor Magda) - okładka wpisu, recenzji
  1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

  Wreszcie mądra, pełna wiedzy książka o chorobie Hashimoto. Napisana nie przez pseudospecjalistę, pseudodietetyka tylko przez endokrynologa z krwi i kości, który ma z Hashimoto do czynienia w praktyce. Doktor Magda – kawał dobrej roboty!

  Doktor Magda wreszcie napisała książkę!

  Na rynku jest już kilka książek poświęconych wspieraniu leczenia choroby Hashimoto, ale jak dotąd żadna z nich nie spełniła moich oczekiwań, żadnej nie mogłam z czystym sumieniem polecić Pacjentom. Niektóre sensowne miały tylko fragmenty, by nagle zezłościć mnie promowaniem diety paleo. Inne w ogóle nie nadawały się do niczego, bo polecały półgłodówki i inne alternatywne metody, których nikt nie przebadał.

  Doktor Magda to zmieniła. Książka „Hashimoto, niedoczynność tarczycy. Poradnik świadomego pacjenta” jest kompendium wiedzy o tym schorzeniu podanej w prosty i zabawny sposób. Autorka ma niesamowitą zdolność do trafnych porównań procesów fizjologicznych do sytuacji z życia wziętych, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć mechanizmy rządzące pracą tarczycy.

  O czym dowiecie się z książki?

  Magdalena Jagiełło opracowała swoją książkę zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu. Niektóre rozdziały są trudniejsze w zrozumieniu dla osoby niezwiązanej z medycyną, ale o tym autorka także lojalnie uprzedza. Jednak te elementy układanki nie są konieczne, by zobaczyć cały obraz i zdobyć odpowiednią wiedzę o Hashimoto.

  Doktor Magda mówi o:

  • budowie tarczycy, jej roli i hormonach przez nią wydzielanych,
  • diagnostyce chorób tarczycy i ich przyczynach,
  • objawach Hashimoto i jej tzw. maskach (świetny rozdział, który pokazuje jak przebiera się Hashimoto i jak bardzo trzeba mieć otwartą głowę),
  • leczeniu konwencjonalnym i alternatywnym (piękne rozprawienie się z mitami),
  • diecie w Hashimoto.

  Dieta odchudzająca całoroczna I edycja - banner 1

  Poruszone zostają także tematy poboczne, ale potrzebne:

  • niedomagająca tarczyca a nadnercza,
  • inne choroby autoimmunologiczne (czyli tzw. z autoagresji, które mogą występować razem z Hashimoto),
  • powiązanie funkcji jelit tarczycy.

  Większość rozdziałów opisana jest w postaci krótkich akapitów będących odpowiedziami na często zadawane pytania. Dobrze i szybko czyta się taką formę książki.

  Zobacz także inne recenzje książek!

  Mity pokonane

  Doceniłam tą książkę, bo bez ogródek autorka rozprawia się z mitami dietetycznymi.

  1. Nie musisz odstawiać laktozy, jeśli ją tolerujesz!
  2. Rezygnacja z glutenu bez powodu może być szkodliwa!
  3. Warzywa krzyżowe nie zabiją twojej tarczycy!

  Oczywiście na temat diety w chorobie Hashimoto można napisać oddzielną książkę, a tu jest raptem jeden rozdział to i tak udało się doktor Magdzie zmieścić tu znacznie więcej faktów niż w innych poradnikach promujących bajki.

  Prawdziwa perełka wśród książek o chorobie Hashimoto! Z czystym sumieniem mogę wam ją polecić!

  Zaciekawi cię także:

  Autor

  Barbara Dąbrowska-Górska

  Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

  Wszystkie wpisy autora Barbara Dąbrowska-Górska

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.