Dieta Dukana (dieta białkowa) – zasady, działanie + opinia dietetyka

Ostatnia aktualizacja 4 lata temu
Jajka kurze i piórko w koszyku zakupowym metalowym.
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Dieta Dukana mimo złej sławy od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Co o niej sądzę? Przeczytaj!

Dieta Dukana – zdrowotność, praktyczność, działanie

Zdrowotność

Niestety po raz kolejny będziemy bardziej ganić niż chwalić. Propozycja Pierre Dukana opiera się na ścisłej diecie wysokobiałkowej, w której źródłem protein (białek) są tylko i wyłącznie chude produkty pochodzenia zwierzęcego. To bardzo niebezpieczny sposób żywienia i sprzeczny z aktualnie przyjętymi normami żywieniowymi.

Mała dygresja: żywność dostarcza trzech podstawowych składników odżywczych białek (protein), węglowodanów i tłuszczów. Białka pochodzące ze źródeł pokarmowych pełnią w organizmie dwie podstawowe funkcje: budulcową (mięśnie!) i regulacyjną (są między innymi składnikiem ogromnej ilości enzymów i hormonów, wchodzą w skład białych krwinek). Tylko w sytuacjach awaryjnych stają się one źródłem energii, gdyż przy zachowaniu zasad racjonalnego odżywiania funkcję tą spełniają w pierwszej kolejności węglowodany i tłuszcze. Białka są ciężkostrawne, spożyte w dużej ilości zalegają w przewodzie pokarmowym nasilając procesy gnilne i prowadząc do ciężkich zaparć. Nie brzmi przyjemnie prawda?

Niestety to dopiero początek minusów kuracji Pierre Dukana. Program żywieniowy z książki „Nie potrafię schudnąć” znacząco obciąża nerki, narządy odpowiedzialne za usuwanie ubocznych produktów przemiany materii, ponadto zwiększa utratę wapnia z kości, co w przyszłości może skutkować wystąpieniem osteoporozy.

Może także przyczyniać się do wzrostu ryzyka zachorowania na miażdżycę, mimo, iż autor podkreśla, że tłuszcz (zarówno roślinny jak i zwierzęcy) jest wrogiem numer jeden. Wiąże się to z faktem, iż wysokie spożycie białka skutkuje nadmiarem aminokwasu metioniny, który ulega przemianie do homocysteiny (wybaczcie skomplikowane nazwy, ale wychodzę z założenia, że lepiej mieć świadomość tego na co się decydujemy) związku przyczyniającego się do rozwoju chorób układu krążenia.

Na koniec „oczywista oczywistość” ograniczenie się tylko do grupy produktów będących źródłem białka skutkuje, co logiczne, wystąpieniem niedoborów pokarmowych związanych z brakiem urozmaicenia. Mimo, iż w kolejnych etapach diety Dukana jadłospis jest stopniowo rozszerzany to jednak wciąż mamy do czynienia ze znacznymi ograniczeniami w doborze produktów. Niepokoją nas także bezsensowne, niepraktyczne porady według których spalimy więcej kalorii jadając potrawy zimne, a także fakt, iż dietę poleca się stosować od najmłodszych do najstarszych lat życia (z uwzględnieniem różnych modyfikacji).

Dieta rozdzielna, niełączenia – zasady + działanie + opinia dietetyka

Praktyczność

Mimo, iż autor przedstawia przykładowe jadłospisy to podkreśla się, iż podstawową zasadą diety Dukana jest brak ograniczeń jeśli chodzi o ilość spożywanych pokarmów. Dieta nie jest trudna w realizacji, choć niektóre produkty, takie jak konina mogą okazać się ciężkie do zdobycia. Proponowany program żywieniowy jest jednak wyjątkowo drogi, bowiem dobre gatunkowo mięsa oraz produkty nabiałowe należą do najdroższych produktów na rynku.

Działanie (efekty)

Dieta Dukana skutkuje obniżeniem wagi. Niestety fakt ten wynika w dużej mierze z utraty wody z organizmu. Dzieje się tak dlatego, iż organizm na potrzeby energetyczne zużywa glikogen, cukier zapasowy mięśni co wiąże się z dużą utratą płynów. Poza tym należy wziąć pod uwagę, iż mimo braku ograniczeń ilościowych na diecie proteinowej jemy niewiele, gdyż produkty wysokobiałkowe są bardzo sycące. Niestety jak każdy restrykcyjny program i ten z pewnością zakończy się efektem jo-jo.

Dieta kopenhaska (norweska) – zasady + działanie + opinia dietetyka

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Autor zaleca drastyczne zwiększenie spożycia białka, mimo, iż już w tej chwili sposób odżywiania ludzi z krajów rozwiniętych charakteryzuje się nadmiarem białka w jadłospisach.

Na podstawie książki „Nie mogę schudnąć”, Pierre Dukan

Tekst opublikowany został w książce „Dieta albo cud. Test 42 diet” wydawnictwo Pro-Test (2009). Jestem autorką wszystkich testów diet, które powstały na potrzeby książki.

http://www.pro-test.pl/book/0,0/Sklep.html

Przeczytaj także:
Jak przebiega dieta odchudzająca? Etapy odchudzania [INFOGRAFIKA DIETETYKA]
Dietetyczne śniadania – 5 szybkich propozycji [PRZEPISY]
Jak schudnąć bez diety? 10 skutecznych strategii

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.