Buraki – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
buraki
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Kocham buraki! Mogłabym je jeść w różnych formach, całymi dniami. Są super smaczne, dostępne przez cały rok i tanie! Warzywo idealne? Warto korzystać z ich silnych właściwości krwiotwórczych, ale przede wszystkim cieszyć się nimi w kuchni!

Buraki – kompendium wiedzy

Jak kupować buraki?

Burak im starszy tym mniej smaczny. Z tego powodu wybierając buraki warto stawiać na te najmłodsze, choć zimą nie zawsze jest to możliwe. Jeśli kupujecie buraki w sezonie to wybierajcie warzywa z liśćmi. To na liście powinniście spoglądać w pierwszej kolejności, bo po nich widać pierwsze oznaki starzenia buraka. Liście powinny być sprężyste, jędrne i zielone.

Przyjrzyjcie się skórce – powinna być lśniąca, niepomarszczona, bez znaków pleśni. Białe krążki na powierzchni bulwy mogą świadczyć o włóknieniu warzywa i dużej zawartości błonnika pokarmowego, który, w nadmiarze, pogarsza smak buraka.

Sezon na botwinkę i młode buraki zaczyna się już w maju. Pełny sezon trwa do października.

Jak przechowywać buraki?

Jeśli kupiliście buraki z liśćmi to trzeba je usunąć w pierwszej kolejności. Liście wyciągają wilgoć z buraka. Jeśli liście są jędrne wykorzystajcie je w sałatce.

Buraki przechowujcie w lodówce, w szczelnie zamkniętym pojemniku. To ważne, by były suche. Jeśli buraki będą zawilgocone szybko rozwinie się na nich pleśń.

Buraki możecie przechowywać przez okres 4 tygodni, choć niektórzy przechowują je nawet do 3 miesięcy.

Surowych buraków nie należy mrozić.

Jak wykorzystać buraki?

Na surowo

Jeśli chcecie spróbować buraka na surowo obiercie go i pokrójcie na super cienkie plasterki (jak szynka parmeńska). Podawajcie np. w postaci „carpacio” buraczanego z orzechami włoskimi, rukolą, oliwą i serem feta.

Surowego buraka można też używać jak makaronu. W sklepach dostępne jest spaghetti z buraka.

Pieczone

To chyba najpopularniejszy i jednocześnie najsmaczniejszy sposób przygotowania buraków. Zobaczcie moje pieczone warzywa z solą gruboziarnistą!

W zupie

Burak w zupie to nie tylko barszcz czerwony. Można także przygotowywać pyszny krem z buraków, czy łączyć nietypowe smaki. Spróbujcie tej zaj…stej zupy, którą znalazłam na blogu Everydayflavours – krem z buraków i malin! PYCHA!

Metamorfoza zupy banner poziomy

Jako dodatek

Nieśmiertelne tarte buraczki do obiadu albo puree z sokiem z cytryny. Zawsze spoko! 🙂

Na słodko

Buraki można wykorzystać jako bazę do ciasta i przygotować pyszne, buraczane brownie.

Jeśli tylko znajdziecie w sklepie buraki w innych kolorach – zaszalejcie! Każdy kolor ma delikatnie inny smak. Możecie spotkać bulwy żółte, fioletowe, pomarańczowe, czy nawet w paski bordowo-białe.

Wartość odżywcza buraków

100 g surowych buraków to:

  • Wartość energetyczna: 42 kcal
  • Węglowodany: 7,3 g
  • Tłuszcz: 0,1 g
  • Białko: 1,8 g
  • Błonnik pokarmowy: 2,2

Buraki charakteryzują się wysoką zawartością kwasu foliowego, który jest niezbędny by mogły powstawać prawidłowe czerwone krwinki. Osoby z niedokrwistością megaloblastyczną, z niedoboru kwasu foliowego, powinny pić dużo soku z buraków.

Sok z buraka – idealny na jesień i zimę

Buraki są sycące, dlatego świetnie sprawdzają się na diecie odchudzającej. Buraki charakteryzują się niskim ładunkiem glikemicznym, nie wpływają znacząco na gwałtowne zmiany stężenia glukozy we krwi.

Z innych składników odżywczych warto podkreślić także zawartość witaminy C (wspomaga odporność i wzmacnia naczynia krwionośne) i manganu (wspiera zdrowie kości).

Zobaczcie inne posty jak kupować, przechowywać, wykorzystać?:

Pomarańcze – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

Pomidory – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

 Granat – jak kupować, przechowywać i wykorzystać?


Potrzebujesz pomocy dietetyka – umów się na wizytę!

Jeśli chcesz więcej moich porad, to postaw mi wirtualną kawę. Dzięki niej mogę tworzyć dalej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
4 komentarze
  • RODO
    REPLY

    Czytałam tak sobie z przyjemnością, aż NAGLE… Po co to paskudne „zaj…ą”? Po co w ogóle psuć teksty takimi potworzastymi wyrażeniami – i je jednocześnie wykropkowywać? Jaki sens? To ma czemuś służyć? Czemu?
    Proszę się zdecydować i używać otwarcie, najlepiej co drugie słowo, tych wszystkich zajebistości, japierdolę i innych, jakże popularnych niestety, bo jakże nam wszystkim potrzebnych i jedynych ekspresyjnych wyrażeń – ALBO wybrać zwykły, mało ciekawy sposób przekazu, bez przymilania się stałym użytkownikom języka ulicznego. Decyzja należy do Pani.

    • Barbara Dąbrowska-Górska
      REPLY

      Dziękuję za uwagę, pozostanę przy swoim stylu pisania, który czuję i przy takim sposobie zapisu, jaki wychodzi swobodnie spod nacisku na klawiaturę laptopa:). Szczerze pisząc nie analizuję tego nadmiernie, piszę luźno, do czytelnika, nie mam potrzeby używania w co drugim zdaniu przekleństw. Nikomu się nie przymilam i nawet tego nie rozważam. Po prostu piszę…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.