Zanim zaczniesz dietę odchudzającą zrób badania laboratoryjne krwi i moczu! Od och wyników zależą założenia jadłospisu, ale także twoje bezpieczeństwo i zdrowie. Wymagaj tego od swojego dietetyka!
Jakie badania przed dietą?
Czy wiesz, co się wydarzy, gdy rozpoczniesz odchudzanie z nierozpoznaną niedoczynnością tarczycy czy chorobą Hashimoto? Możesz się głodzić, jeść 800 kcal, stawać na rzęsach, a i tak nie zauważysz efektu.
Kiedy dzwoni do mnie nowy pacjent zawsze pada pytanie, czy trzeba wykonać jakieś badania. Trzeba, zawsze, koniec kropka. Dietetyk, który nie prosi o badania to niekompetentny dietetyk! Jakie to będą badania najczęściej okazuje się dopiero na pierwszej wizycie. Pacjent wychodzi ode mnie z listą badań, którą przygotowuję na bazie dokładnego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Jeśli nie macie możliwości skorzystania z konsultacji z dietetykiem, czy z diety online (tu również powinny zostać zlecone konkretne badania) możecie skorzystać z infografiki, którą dla was przygotowałam.
12 najważniejszych badań
Na infografice przedstawiam 12 najważniejszych badań, jakie należy wykonać przed dietą. Pamiętajcie jednak, że to nie jest lista skończona. W indywidualnych przypadkach może zajść potrzeba rozszerzenia tej listy o dodatkowe parametry, badania laboratoryjne z krwi, moczu, czy kału. Pamiętajcie także, że po stronie lekarza zawsze powinna leżeć interpretacja wyników tych badań. Nie róbcie tego samodzielnie, ani z pomocą doktora google. Dietetyk także nie ma pełnych kompetencji do ich odczytania
Na podstawie wyników można zaplanować indywidualny program zmiany diety i suplementację (nie zawsze jest konieczna!).
W pracy z pacjentami najczęściej korzystam z dwóch laboratoriów, które mają dość szeroką ofertę badań laboratoryjnych. Są to: Synevo oraz Alab.
Zdjęcie: rawpixel/Unsplash
Badania krwi przed dietą
Zobacz, jakie badania z krwi warto wykonać przed zmianą sposobu żywienia.
Podstawowe badania:
- morfologia krwi z rozmazem
- CRP
- glukoza na czczo
- lipidogram
- TSH, ft3 i ft4
- ALT, ASPT, GGTP
Badania dodatkowe:
Zestaw badań do wykonania zawsze dobierany jest indywidualnie. W szczególnych przypadkach, po konsultacji z lekarzem/dietetykiem wykonaj także
- insulina na czczo
- homocysteina
- anty TPO i anty TG
- elektrolity (sód, potas, chlorki)
- witamina 25 (OH)D
- wapń całkowity
- magnez
- kwas moczowy
- kreatynina
- bilirubina
- hemoglobina glikowana (HbA1c)
- obciążenie glukozą (75 g 0 1 2 3)
- insulina po obciążeniu glukozą (75 g 0 1 2 3)
- ferrytyna
- witamina B12
- witamina B6
- kwas foliowy
- kortyzol
- prolaktyna
- hormony płciowe żeńskie
- testosteron
- helicobacter pylori IgG
- testy alergiczne IgE zależne
- IgE całkowite
Zobacz, co mówią o mnie podopieczni
Inne badania przed dietą
Podstawowe badania:
- ciśnienie krwi
- badanie ogólne moczu
Badania dodatkowe:
Te badania dobiera się na podstawie rozmowy z pacjentem. Wykonuje się je z moczu, kału lub za pomocą technik obrazowych.
- usg tarczycy
- usg jamy brzusznej
- gastoskopia
- kolonoskopia
- wybrane badania genetyczne (np. MTHFR, badanie w kierunki celiakii HLA-DQ2/DQ8, badanie w kierunku nietolerancji laktozy)
- testy wodorowe przy podejrzeniu SIBO, nietolerancji laktozy, nietolerancji fruktozy
- krew utajona w kale
- kał badanie ogólne
- kał pasożyty
- kał Lamblia
- kał posiew
- kalprotektyna
- zonulina
To oczywiście nie jest zamknięta lista. W zależności od potrzeb dietetyk może poprosić także o inne badania. Dzielę się tu z wami listą badań, które sama najczęściej zlecam pacjentom.
Uwaga! Dietetyk nie może wypisywać skierowań, może to zrobić jedynie lekarz. Jeśli nie macie prywatnej opieki medycznej, a w przychodni na NFZ nie ma szans na wykonanie badań to proszę zapłaćcie za nie. To jednorazowy, ale potrzebny wydatek!
Pobierz i zapisz infografikę Jakie badania wykonać przed dietą odchudzającą? w pliku PDF.
Zainteresuje cię także:
Zostaw komentarz