Ashwaganda – jeśli interesujesz się zdrową dietą i masz konto na Instagramie z pewnością znasz tą nazwę. Wszystkie fit blogerki stosują ten suplement. Czy działanie ashwagandy potwierdzają badania naukowe?
Co to jest ashwaganda?
Ashwaganda (Withania somnifera) to indyjski żeń-szeń tradycyjnie używany w medycynie ajurwedyjskiej. Jego stosowanie ma zapewnić wysoki poziom energii życiowej i wzmacniać w okresie wzmożonego stresu (cokolwiek to znaczy). Niestety badania ashwagandy ograniczają się do kilku prac na zwierzętach lub in vitro. Nieliczne badania przeprowadzone na ludziach nie zapewniają wielu danych, tak, by z czystym sumieniem rekomendować jej stosowanie. Warto też wiedzieć, że suplement ten nie może być przyjmowany przez kobiety w ciąży ponieważ może wywoływać skurcze macicy.
Działanie ashwagandy
Producenci suplementów z żeń-szeniem indyjskim obiecują wiele. Ashwaganda uznawana jest za adaptogen, dzięki któremu można uzyskać poprawę zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego. Szczególnie zalecana jest w stanach obciążenia stresem. Znane są także jej właściwości:
- zmniejszające odczuwanie bólu,
- poprawiające funkcjonowanie osób ze zwyrodnieniami stawów,
- stabilizujące stężenie glukozy we krwi
- zmniejszające częstotliwość ataków padaczki,
- poprawiające sprawność mózgu i pamięć,
- zwiększające libido.
Brzmi pięknie, ale co na to badania naukowe?
Nauka a ashwaganda – opinie naukowców
Żeń-szeń indyjski zawiera ponad 35 zidentyfikowanych związków o działaniu aktywnym. Niektóre z nich jak alkaloidy, laktony i saponiny są nauce dość dobrze znane. Ashwaganda to także dobre źródło żelaza.
- Jedno z niewielu badań na ludziach, które obejmowało 64 osoby narażone na przewlekły stres wykazało istotne obniżenie stężenia kortyzolu (hormonu stresu) wśród osób, które regularnie przyjmowały suplement z ashwagandą w kapsułkach przez 60 dni.
- Możliwości ashwagandy w obniżaniu poziomu stresu sprawdzono w badaniu na szczurach, które pływały w zimnej wodzie. Szczury, które otrzymały żeń-szeń indyjski mogły pływać w zimnej wodzie dwukrotnie dłużej.
- Suplement ten często reklamowany jest jako preparat o działaniu przeciwzapalanym. W krótkim badaniu (3 dni), którego wyniki opublikowano w Indian Journal od Experimental Biology szczurom podawano ashwagandę w proszku na godzinę przed wstrzyknięciem prozapalnych substancji. W porównaniu z placebo ashwaganda zmniejszyła odpowiedź zapalną organizmu. Zostało to ocenione na podstawie markerów białkowych we krwi.
Efekty uboczne i dawkowanie
Nie są znane efekty stosowania ashwagandy w dłuższym przedziale czasowym. Krótkoterminowo taka suplementacja wydaje się bezpieczna, choć niektóre osoby zgłaszają:
- bóle brzucha
- biegunki
- uczucie suchości w jamie ustnej.
Nie wyznaczono bezpiecznej, dobowej dawki ashwagandy, dlatego, by w pełni potwierdzić bezpieczeństwo jej stosowania należałoby poczekać na dalsze badania naludziach. Nie znamy też interakcji tego suplementu (najczęściej proszek lub kapsułki) z lekami. Jeszcze raz podkreślę, że ashwagandy nie można przyjmować w ciąży ze względu na działanie nasilające skurcze macicy. Mimo wszystko masz ochotę spróbować? Zrób to, jeśli:
- nie przyjmujesz żadnych leków,
- nie jesteś w ciąży,
- ograniczysz suplementację do krótkiego terminu (np. 2 miesiące).
Przeczytaj inne artykuły z poradami dietetyka:
Zostaw komentarz