Źródła wapnia i żelaza na diecie wegańskiej – TOP 5 [infografika]

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Sałatka warzywna
1024 684 Barbara Dąbrowska-Górska

Na te dwa składniki warto zwrócić szczególną uwagę na diecie wegańskiej!

Zobacz najlepsze, wegańskie źródła wapnia i żelaza!

Zanim zapiszesz infografikę przeczytaj co warto zrobić, by poprawić wchłanianie wapnia i żelaza na diecie wegańskiej.

Co poprawia wchłanianie wapnia na diecie wegańskiej?

  1. Dbaj o kwaśne środowisko w żołądku. Unikaj długotrwałego stosowania leków zobojętniających tzw. IPP (inhibitor pompy protonowej) stosowanych często przy zgadze.
  2. W okresie wrzesień-kwiecień suplementuj witaminę D. Dorośli powinni suplementować od 1000 do 2000 j.m witaminy D, chyba, że stwierdzono jej niedobór. W takiej sytuacji dawkę ustal z lekarzem prowadzącym.

Co poprawia wchłanianie żelaza na diecie wegańskiej?

  1. Łącz w jednym posiłku źródło żelaza i witaminy C (czerwona papryka, natka pietruszki, aronia, truskawki, owoce cytrusowe). Witaminy C zazwyczaj nie brakuje w diecie wegańskiej, ze względu na zwiększony udział warzyw i owoców.
  2. Ogranicz spożycie czarnej herbaty i kawy w trakcie posiłku. Napoje te są źródłem fitynianów hamujących wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego.
  3. Fityniany obecne są także w nasionach roślin strączkowych i pełnoziarnistych zbożach. Częściowo neutralizuje je kiełkowanie, namaczania i rozdrabnianie (np. namaczanie ciecierzycy czy płatków owsianych przed spożyciem).
  4. Dbaj o prawidłowa mikrobiotę jelitową. Spożywaj fermentowane produkty roślinne, a w razie potrzeby przyjmuj odpowiednią probiotykoterapię (np. po antybiotykoterapii).

Pobierz i zapisz infografikę: wegańskie źródła wapnia i żelaza: TOP 5 w pliku PDF.

Infografika. Na infografice wegańskie źródła wapnia i żelaza.

Pobierz też inne infografiki dietetyka:

Kaloryczność alkoholu. INFOGRAFIKA DIETETYKA

Jak przygotować zdrową zupę? INFOGRAFIKA DIETETYKA

Pełnowartościowa dieta wegańska – to nie jest trudne!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.