Zdrowe nawyki, które bez problemu wprowadzisz do życia (codziennie!)

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
zdrowe nawyki
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Jeśli hasło zdrowe nawyki sprawia, że zaczynasz myśleć o rewolucji to jesteś w błędzie. Na Twoje dobre samopoczucie i wydajność w ciągu dnia mogą wpłynąć czynności, a na które nie poświęcisz więcej niż 5-10 minut.  Zaplanuj sprytnie dzień tak, by podtrzymywać wysoki poziom energii.

Rano

Śniadanie

Banale? Ale bardzo ważne! Śniadanie to jedyny posiłek główny, o którym wspominam w tym artykule. Dlaczego? Bo rankiem budzisz się z niskim poziomem glukozy we krwi, co bezpośrednio wpływa na Twoją koncentrację, kreatywność, na Twój niski poziom energii.

To właśnie z tego powodu mówi się, że śniadanie należy zjeść najpóźniej do 1-1,5 godziny po wstaniu. Nie każdy będzie tego potrzebował, znam osoby, które mogą nie jeść przez 3 godziny od pobudki i czuć się dobrze, ale to są wyjątki. Większość osób bez śniadania działa na 30%, a trudności w skupieniu mogą skutkować np. mniejszą uważnością na drodze. Nie masz pomysłu na śniadanie? Zobacz moje propozycje na dietetyczne śniadania.

Krótka medytacja

Wiem z doświadczenie, że jak nie poświęcę 5 minut na medytację rano to wieczorem będzie mi dużo trudniej. Dlatego wstaję chwilę wcześniej i pozwalam sobie ze skupieniem zacząć dzień. Dzięki medytacji odganiam ponure myśli, z którymi się obudziłam. Bywa, że pozytywnej energii nie starcza mi na długo, ale na trwałe zmiany trzeba poczekać. Z całego serca polecam poranne (i wieczorne) medytacje Basi Tworek – nie trwają dłużej niż 6 minut. No daj się namówić – tyle czasu uda Ci się wygospodarować!

Spacer przed (do pracy)

W czasie pandemii zamiast komunikacją jeżdżę do pracy samochodem, co sprawia, że mam znacznie mniej spontanicznego ruchu. Z tego powodu proszę mojego Męża, by zaparkował skrzyżowanie wcześniej i ten krótki kawałek drogi pokonujemy na pieszo. Tysiąc kroków do przodu i czas na doładowanie rozmową.

Napar ziołowy

W pracy pierwsze kroki kieruję do kuchni, gdzie nastawiam czajnik wody i szykuję 2 wielkie kubki na herbatę. Jednak to nie herbatę będę pić, a rooibos. Napar ten wybieram ze względu na smak, zawartość przeciwutleniaczy i działanie wyciszające.

Rankiem w organizmie naturalnie wydziela się kortyzol – hormon, który pobudza i podnosi ciśnienie krwi. Zwykła herbata, która zawiera teinę (pochodną kofeiny) może dodatkowo pobudzać, czego chcę uniknąć.

W południe

Woda na biurku

Poza rooibosem na moim biurku non stop woda z cytryną, która kłuje mnie po oczach. Gdy piszę, czytam, zastanawiam się to odruchowo po nią sięgam (najczęściej Muszynianka ze względu na zawartość magnezu i wapnia) i o to chodzi!

Biurowy spacerniak

Po obiedzie wychodzimy na tzw. biurowy spacerniak. Poświęcamy 5-10 minut na wolny spacer dookoła biura, krótką rozmowę, relaks i dotlenienie. Dzięki temu mózg lepiej pracuje w dalszej części dnia.

Zielona herbata

Teraz jest dobry moment na odrobinę pobudzenia! Po posiłku organizm się rozleniwia, a tu trzeba pracować. Dlatego porcja teiny i przeciwutleniaczy z zielonej herbaty jest wskazana. Jeśli herbata ma mieć działanie pobudzające nie można parzyć jej dłużej niż 2-3 minuty

Joga przy biurku

Kocham YT za filmiki jogowe. Znajdziesz tam co najmniej kilka propozycji na ekspresowe rozciąganie przy biurku. Być może warto w pokoju zainicjować taki rytuał biurkowej jogi. 10 minut z oddechem i prostymi ćwiczeniami rozciągającymi poprawia samopoczucie moich pleców i kolan, które przeklinają mnie za siedzenie. Zobacz praktykę Gosi Mostowskiej.

Po południu

Buzia do słońca

Jeśli tylko masz taką możliwość to wyjdź w biurze na balkon lub otwórz okno. Wystaw buzię do słońca, ciesz się ciepłem, syntezuj witaminę D i poświęć kilka minut na spokojne, głębokie oddychanie.

Garść orzechów

Czujesz, że głodniejesz. Garść orzechów będzie świetnym rozwiązaniem. To połączenie nienasyconego tłuszczu i białka, a do tego dodatkowo porcja witamin z gr. B, magnezu, potasu czy wapnia. Taki miks zapewnia sytość i pozwoli Ci dotrwać do kolacji!

Wieczorem

30 minut treningu

Póki nie zaczniesz nie dowiesz się, że da się to zrobić. Po prostu postaw siebie i swoje potrzeby przez ten krótki czas na pierwszym miejscu. Stawiaj na aktywności, które przynoszą Ci frajdę, ciesz się nimi, miksuj różne formy.

Przeczytaj także: Aktywność fizyczna – 20 korzyści dla zdrowia [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Rolowanie stóp

Kup sobie piłkę do masażu stóp lub piłeczkę rehabilitacyjną z kolcami. Czasem wystarczy także mała, kauczukowa piłeczka z automatów dla dzieci za 2 zł. Daj stopom 4 minuty relaksu. Włóż piłeczkę pod stopę i masuj cały spód stopy oraz najbardziej obolałe miejsca. Ja nastawiam sobie timer i rollllluuujęęę – trochę bólu, ale głównie przyjemność.

Przyjemność dla ciała

Zamknij dzień przyjemnością dla ciała. Masaż twarzy, szczotkowanie ciała, peeling maseczka? Zwolnij, zrób to uważnie, poczuj zapachy, konsystencję, dotyk skóry. Bądź dla siebie najlepszą na świecie masażystką!

Zdjęcie okładkowe: Aleksandr Ledogorov /Unsplash

Wpis jest częścią akcji Pozytywna Dietetyka

Logo akcji Pozytywna Dietetyka prowadzonej przez Barbarę Dąbrowską

Jestem pewna, że zainteresuje Cię także:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.