Truskawki – jak kupować, przechowywać i wykorzystać? Jedz je śmiało!

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Świeże, dorodne, duże truskawki. Truskawki wypełniają cały plan zdjęcia.
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Truskawki są efektem krzyżówki dwóch gatunków poziomek. To jeden z owoców, na które co roku czekamy z ogromną niecierpliwością ze względu na ich smak i wysoką wartość odżywczą.

Truskawki – kompendium wiedzy

Na świecie najwięcej truskawek uprawia się w USA, Polska jest 7 krajem co do ilości produkcji tego owocu. Jednak to u nas organizowane są Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Truskawek na Czas i Mistrzostwa Świata w Szypułkowaniu Truskawek.Czy wiecie, że truskawki uznawane są za afrodyzjak, a we Francji podaje się zupę truskawkową nowożeńcom? Cóż szkodzi spróbować? Dowiedz się jak kupować, przechowywać i wykorzystać truskawki!

Jak kupować truskawki?

Polskie truskawki pojawiają się na bazarach od połowy maja, ostatnie późne owoce kupimy jeszcze pod koniec lipca. Jakie truskawki kupować? Przede wszystkim polskie, są najsmaczniejsze, najsłodsze i transportowane na niewielkich odległościach, nie trzeba ich zatem konserwować, a jest to przecież jeden z najdelikatniejszych owoców.

Zagraniczne truskawki – głównie z Hiszpanii, Turcji i Grecji sprzedawane są w pół kilogramowych, plastikowych opakowaniach lub niewielkich, drewnianych skrzyneczkach. Na obu rodzajach opakowania powinno być oznaczone pochodzenie. „Obce” truskawki kupimy w supermarketach w zasadzie przez cały rok, ale unikajcie ich jak ognia. Na złej sławy chińskie owoce Unia Europejska nałożyła embargo, w związku z tym nie ma ich w Polsce zbyt wiele. Chińskie truskawki przyjeżdżają do nas już zamrożone i tylko w mrożonkach niektórych producentów można je znaleźć.

Polskie truskawki w sezonie kupić można na lokalnym bazarku z łubianek.Wybierając owoce zwracajcie uwagę na jednolite wybarwienie, intensywny, truskawkowy zapach. Zawsze proście też o delikatne poruszenie zawartością łubianki, często zdarza się, że na wierzchu leżą najdorodniejsze owoce, pod spodem zaś znajdują się znacznie mniej urodziwe okazy. Pytajcie o odmiany deserowe – te są najsłodsze.

Spróbuj komosy ryżowej z truskawkami, bananami i orzechami

Jak przechowywać truskawki?

Truskawki najlepiej transportować do domu w łubiance. W foliowej torebce gniotą się i tracą apetyczny wygląd. Po powrocie do domu truskawki przebieramy i odrzucamy te nawet najmniejszymi oznakami pleśni – zawierają one rakotwórcze aflatoksyny. Jeśli nie zamierzacie od razu jeść truskawek, po przebraniu schowajcie je do lodówki bez mycia, bez szypułkowania. Truskawki w lodówce mogą przebywać maksymalnie przez jedną dobę. Umyte truskawki należy zjeść w ciągu 3-4 godzin, woda to środowisko idealne do rozwoju pleśni. Z tego też powodu truskawki lepiej kupować następnego dnia, po dniu suchym i pogodnym, a nie deszczowym.

Truskawki przechowywane w lodówce na pół godziny przed spożyciem warto wyjąć do temp. pokojowej. Chłód przytłumia smak i zapach owocu.

W sezonie  dobrym pomysłem jest samodzielne mrożenie truskawek. Truskawki do mrożenia trzeba umyć, osuszyć i rozłożyć osobno na tackach – tak wstawiamy je do zamrażarki na około 5 h. Potem możemy je przełożyć do woreczków i przechowywać maksymalnie przez 12 miesięcy.

Świeże truskawki w dłoniach.

Zdjęcie: Artur Rutkowski/Unsplash

Jak wykorzystać truskawki?

Na wszelkie sposoby – kompot, dżem, koktajl owocowy? Może coś zupełnie innego – sałatka z parmezanem, szpinakiem i truskawkami lub polędwiczki wieprzowe z octem balsamicznym i truskawkami. Truskawka do kanapki – czemu nie?

Poza sezonem śmiało sięgajcie po owoce mrożone. Moja córka, fanka truskawek makaron z truskawkami (z mrożonki) je nawet środku zimy!

Wartość odżywcza truskawek

Jedzcie je śmiało, owoce te składają się w 80% z wody, mają tylko 33 kcal w 100 g. Truskawki są genialnym źródłem witaminy C, 100 g pokrywa aż 98% zapotrzebowania. Z tego powodu warto je łączyć z mięsem, bo zwiększają przyswajalność żelaza. Truskawki są także źródłem manganu, który bierze udział w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym oraz wpływają na zachowanie zdrowych kości.

100 g surowych truskawek to:

  • Wartość energetyczna: 33 kcal
  • Węglowodany: 5,8 g
  • Tłuszcz: 0,4 g
  • Białko: 0,7 g
  • Błonnik pokarmowy: 1,8

Garść truskawek (70 g) to:

  • Wartość energetyczna: 23 kcal
  • Węglowodany: 4,1 g
  • Tłuszcz: 0,3 g
  • Białko: 0,5 g
  • Błonnik pokarmowy: 1,3

Dzięki błonnikowi pokarmowemu truskawki sycą na długo i jak smakują…

Zobacz inne wpisy z tej serii:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.