Skład produktów to nie wszystko! Jak czytać etykiety żywności?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Skład produktów
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Czy na zakupach spożywczych czujesz się jak w dżungli? Z jednej strony producenci kuszą cię kolorowymi opakowania, z drugiej zaś masz wrażenie, że wszędzie czai się zagrożenie. Przerażają cię skomplikowane nazwy i numery E. Skład produktów to dla Ciebie czarna magia? Jak czytać etykiety? Przeczytaj 7 praktycznych i przydatnych wskazówek.

1. Nie śpiesz się!

Pamiętaj, że na zakupach spożywczych nie warto się spieszyć. Dobre decyzje wymagają skupienia, o które ciężko w tradycyjnym supermarkecie. Dlatego czytania etykiet ucz się także w sklepach internetowych, które mają obowiązek podawać informacje o składzie i wartości odżywczej żywności, te same, które są na opakowaniu. Dzięki temu możesz porównać kilka produktów z tej samej kategorii (np. serki śniadaniowe) i wybrać najlepszy! Swoich faworytów zapisuj na liście zakupów.

2. Im prostszy skład produktów, tym lepiej

Skład żywności podawany jest w kolejności malejącej. Im więcej prostych składników, które potrafisz rozpoznać, tym lepiej (np. mleko, mąka pszenna, jajko). Jeśli w nazwie produktu pojawia się wyszczególniony konkretny składnik np. „pasztet z dzikiem” to obowiązkiem producenta jest zaznaczyć w składzie, ile % mięsa z dzika faktycznie w nim jest. Dzięki temu nie dasz się nabrać!

3. Nie wszystkie E są niezdrowe!

Jeśli na etykiecie produktu widzisz całą litanię składników dodatkowych to nie jest to dobry znak. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie „E” są szkodliwe. Pod nazwą E 160d kryje się likopen, ten sam, który jest w pomidorach, E 300 to kwas askorbinowy, czyli witamina C, a E 100 to kurkumina – żółty barwnik z kurkumy.

4. Uważaj na produkty wzbogacane

Jeśli z opakowania krzyczy napis „płatki śniadaniowe wzbogacone o 8 witamin i żelazo” to często jest to przykrywka dla wysokiej zawartości cukru. Staraj się kupować produkty bez dodatku substancji wzbogacających. Wyjątkiem są napije roślinne (potocznie mleko), które w składzie powinny mieć wapń i/lub witaminę B12.

Przeczytaj także: Kiedy wzbogacanie żywności staje się niebezpieczne?

5. Szukaj ukrytego cukru w składzie produktów

Cukier w składzie nie jest po prostu cukrem. Składnik ten ukrywa się także pod innymi nazwami. Najczęstsze przebrania cukru to: glukoza, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy, syrop kukurydziany.

6. Zwróć uwagę na zawartość soli i kwasów tłuszczowych nasyconych

Producent w tabeli wartości odżywczej ma obowiązek pokazać, ile soli i kwasów tłuszczowych nasyconych jest w produkcie. Szukaj tej informacji na etykiecie, z tyłu opakowania. Wybieraj żywność, która ma ich jak najmniej. Polacy jadają za dużo soli, przede wszystkim w produktach gotowych. Według polskich norm żywienia kwasy tłuszczowe nasycone warto ograniczać tak mocno, jak to jest możliwe w diecie zapewniającej właściwą wartość odżywczą.

Przeczytaj także: Jak przyprawiać bez soli? 8 trików [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

7. GDA to tylko wskazówka

Spotkałeś się z oznaczeniami GDA (% pokrycie dziennego zapotrzebowania)? Z GDA dowiesz się, że porcja twojego ulubionego masła orzechowego pokrywa 12% dobowego zapotrzebowania na tłuszcz. Proste? Nie do końca! Otóż GDA odnosi się do diety dorosłej osoby o wartości kalorycznej 2000 kcal. Jeśli jesteś kobietą, która się odchudza lub mężczyzną pracującym fizycznie to twoje indywidualne wartości % pokrycia normy będą znacznie inne. Właśnie dlatego GDA traktuj wyłącznie jako wskazówkę.

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.