Czy na zakupach spożywczych czujesz się jak w dżungli? Z jednej strony producenci kuszą cię kolorowymi opakowania, z drugiej zaś masz wrażenie, że wszędzie czai się zagrożenie. Przerażają cię skomplikowane nazwy i numery E. Skład produktów to dla Ciebie czarna magia? Jak czytać etykiety? Przeczytaj 7 praktycznych i przydatnych wskazówek.
1. Nie śpiesz się!
Pamiętaj, że na zakupach spożywczych nie warto się spieszyć. Dobre decyzje wymagają skupienia, o które ciężko w tradycyjnym supermarkecie. Dlatego czytania etykiet ucz się także w sklepach internetowych, które mają obowiązek podawać informacje o składzie i wartości odżywczej żywności, te same, które są na opakowaniu. Dzięki temu możesz porównać kilka produktów z tej samej kategorii (np. serki śniadaniowe) i wybrać najlepszy! Swoich faworytów zapisuj na liście zakupów.
2. Im prostszy skład produktów, tym lepiej
Skład żywności podawany jest w kolejności malejącej. Im więcej prostych składników, które potrafisz rozpoznać, tym lepiej (np. mleko, mąka pszenna, jajko). Jeśli w nazwie produktu pojawia się wyszczególniony konkretny składnik np. „pasztet z dzikiem” to obowiązkiem producenta jest zaznaczyć w składzie, ile % mięsa z dzika faktycznie w nim jest. Dzięki temu nie dasz się nabrać!
3. Nie wszystkie E są niezdrowe!
Jeśli na etykiecie produktu widzisz całą litanię składników dodatkowych to nie jest to dobry znak. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie „E” są szkodliwe. Pod nazwą E 160d kryje się likopen, ten sam, który jest w pomidorach, E 300 to kwas askorbinowy, czyli witamina C, a E 100 to kurkumina – żółty barwnik z kurkumy.
4. Uważaj na produkty wzbogacane
Jeśli z opakowania krzyczy napis „płatki śniadaniowe wzbogacone o 8 witamin i żelazo” to często jest to przykrywka dla wysokiej zawartości cukru. Staraj się kupować produkty bez dodatku substancji wzbogacających. Wyjątkiem są napije roślinne (potocznie mleko), które w składzie powinny mieć wapń i/lub witaminę B12.
Przeczytaj także: Kiedy wzbogacanie żywności staje się niebezpieczne?
5. Szukaj ukrytego cukru w składzie produktów
Cukier w składzie nie jest po prostu cukrem. Składnik ten ukrywa się także pod innymi nazwami. Najczęstsze przebrania cukru to: glukoza, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop z agawy, syrop kukurydziany.
6. Zwróć uwagę na zawartość soli i kwasów tłuszczowych nasyconych
Producent w tabeli wartości odżywczej ma obowiązek pokazać, ile soli i kwasów tłuszczowych nasyconych jest w produkcie. Szukaj tej informacji na etykiecie, z tyłu opakowania. Wybieraj żywność, która ma ich jak najmniej. Polacy jadają za dużo soli, przede wszystkim w produktach gotowych. Według polskich norm żywienia kwasy tłuszczowe nasycone warto ograniczać tak mocno, jak to jest możliwe w diecie zapewniającej właściwą wartość odżywczą.
Przeczytaj także: Jak przyprawiać bez soli? 8 trików [INFOGRAFIKA DIETETYKA]
7. GDA to tylko wskazówka
Spotkałeś się z oznaczeniami GDA (% pokrycie dziennego zapotrzebowania)? Z GDA dowiesz się, że porcja twojego ulubionego masła orzechowego pokrywa 12% dobowego zapotrzebowania na tłuszcz. Proste? Nie do końca! Otóż GDA odnosi się do diety dorosłej osoby o wartości kalorycznej 2000 kcal. Jeśli jesteś kobietą, która się odchudza lub mężczyzną pracującym fizycznie to twoje indywidualne wartości % pokrycia normy będą znacznie inne. Właśnie dlatego GDA traktuj wyłącznie jako wskazówkę.
Zostaw komentarz