Dieta odchudzająca gotowa (jadłospis) vs dieta online – co wybrać?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Dieta jadłospis
1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

Coraz częściej pytacie mnie o gotowe diety odchudzające w postaci jadłospisu do kupienia. Na Waszą prośbę, już w grudniu, otwieram sklep, w którym będzie można kupić 7 dniową dietę bazującą na produktach dostępnych przez cały rok. Do wyboru będziecie mieli różne kaloryczności od 1500 do 2500 kcal na dobę (pomagam w doborze kaloryczności). Jednak warto mieć świadomość, że nie dla każdego jest to dobre rozwiązanie. Kiedy warto skorzystać z indywidualnej diety online, a kiedy postawić na gotowy jadłospis diety odchudzającej?

Dieta odchudzająca gotowa (jadłospis) – dla kogo?

Wielu dietetyków, szczególnie tych pracujących metodą intuicyjnego odżywiania, krytykuje gotowe jadłospisy, jako nieskuteczne narzędzie do zmiany nawyków żywieniowych. Moim zdaniem wynika to z niezrozumienia, po co taki jadłospis się kupuje i jak go stosować. Pracując w zawodzie dietetyka przez kilkanaście lat zauważyłam, że moi podopieczni dzielą się na takich, którzy:

  • bezpiecznie czują się, gdy dokładnie wiedzą, co mają jeść,
  • reagują alergicznie na z góry narzucone posiłki.

Wśród tych osób są także Ci, którzy łączą cechy obu grup. Na początku współpracy czują się pewniej stosując jadłospis, ale cenią także pewną dozę dowolności.

Gotowe jadłospisy sprawdzą się u tych z Was, którzy czują się pewniej, gdy posiłki mają z góry zaplanowane lub potrzebują inspiracji na nowe, zdrowe i zbilansowane dania.

Negatywne skojarzenia z gotowymi jadłospisami wynikają także z tego, że kojarzą się one z restrykcyjnymi dietami. Tymczasem gotowa dieta odchudzająca (jadłospis) to nie jest plan do ścisłego przestrzegania dzień po dniu, dokładnie, co do grama, to bardziej drogowskaz, wskazujący, w którą stronę iść.

Dieta odchudzająca całoroczna I edycja - banner 2

Jak stosować gotową dietę?

Nie ma potrzeby, by nagle wprowadzać wszystkie zmiany i gotować każdy posiłek z jadłospisu. Do zmiany nawyków żywieniowych z wykorzystaniem gotowego jadłospisu warto podejść stopniowo.

Stopniowe zmiany

Zacznij od tego, co wydaje Ci się najłatwiejsze. Być może uznasz, że najprościej będzie Ci zmienić śniadania korzystając z propozycji zawartych w diecie. Ok – zacznij tylko od tego! Powtarzaj różne wersje śniadań tak długo, aż wejdzie Ci to w nawyk.

Możesz też zacząć jeszcze prościej, od uregulowania pór posiłków i zmiany zaledwie przekąsek. Za każdym razem poczekaj, aż nowy nawyk się ustabilizuje i dopiero wtedy zmieniaj kolejny posiłek z diety. Po czym poznać, że pora na następny krok?

Załóżmy, że zdecydowałaś, że na początek zmieniasz śniadania. Gdy zaczniesz je robić bez zastanowienia, bez spoglądania na przepisy, bo już doskonale pamiętasz, jakie ilości i połączenia są wskazane, to wtedy możesz iść dalej. W stosowaniu gotowej diety odchudzającej nie chodzi wcale o jej ścisłe powtarzanie non stop kolor, chodzi o wytworzenie automatycznych zachowań na bazie powtarzania. Gdy uda Ci się unormować wszystkie posiłki w ciągu dnia, wtedy śmiało możesz zrezygnować z jadłospisu lub urozmaicać go nowymi przepisami (zajrzyj do działu Przepisy).

Katalog przepisów

Gotowy jadłospis możesz także traktować jako katalog zdrowych przepisów. Nie wiesz, co przygotować na obiad? Zaglądasz do gotowej diety i wybierasz to, na co masz ochotę. Gdy przygotowywałam dla Was jadłospisy ważne było dla mnie także to, by łatwo można było podmieniać składniki w przepisach. Z tego powodu pakiety jadłospisów będą zawierały także szereg praktycznych wskazówek i listę zamienników.

A jeśli masz czas i zasoby możesz pokusić się o zastosowanie jadłospisu w całości. Pamiętaj jednak, by realnie oceniać swoje możliwości i nie skakać od razu na głęboką wodę.

Kto nie powinien sięgać po gotową dietę?

Gotowe jadłospisy odchudzające to rozwiązanie dla osób zdrowych. Jeśli masz problemy zdrowotne, to zdecydowanie lepsza będzie dla Ciebie indywidualna dieta online. Z gotowego pakietu zadowolone będą osoby, które nie mają alergii pokarmowych ani dużych ograniczeń smakowych („nielubiasiów”).

Zdjęcie: Daria Shevtsova/Pexels

Gotowe diety będą dostępne na mojej stronie internetowej już w grudniu. Pracujemy jeszcze nad aspektami technicznymi sklepu, ale jeśli jesteś zainteresowana ich kupnem to napisz do mnie na kontakt@barbaradabrowska.pl. Jadłospisy już czekają! Dla pierwszych osób przewidziałam super ofertę cenową. Tak dobrych cen jak teraz z pewnością nie będzie w sklepie!

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

Dieta online – kiedy warto stosować?

Indywidualne dieta online lepiej sprawdzi się u osób, które mają problemy zdrowotne np. insulinooporność, chorobę Hashimoto, zespół jelita drażliwego itd. W diecie online stawiam na dopasowanie metod pracy do potrzeb danej osoby. Nasza współpraca może opierać się na:

  • ułożeniu indywidualnego jadłospisu,
  • analizie nawyków żywieniowych i propozycji zmian bez konkretnej diety (bazujemy głównie na wskazówkach i edukacji).

Jadłospis w diecie online jest często potrzebny przy konkretnych schorzeniach. Praca bazująca na wskazówkach to najlepsze rozwiązanie dla osób, które źle czują się z góry zaplanowanymi posiłkami. Obie formy zawierają w sobie osobiste spotkania online (konsultacje przez Skype), dużą dawkę edukacji żywieniowej i wsparcia.

Jeśli jesteś osobą, która ma alergie pokarmowe lub specyficzne upodobania smakowe to indywidualna dieta online jest dla Ciebie. Biorę w niej pod uwagę Twój tryb życia, preferencje kulinarne oraz możliwości czasowe.

Przeczytaj szczegóły dotyczące diety online.

Zapoznaj się z cennikiem.

A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i zastanawiasz się, co sprawdzi się u Ciebie lepiej – gotowa dieta odchudzająca (jadłospis) czy indywidualna dieta online – to pisz śmiało. Odpowiem na każde pytanie!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.