TSH – normy, wyniki a dieta odchudzająca. Jakie TSH wspiera odchudzanie?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Badanie TSH
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Nie możesz schudnąć! Wydaje ci się, że tyjesz z powietrza. Idziesz do lekarza (słusznie!), mówisz w czym jest problem (że żadna dieta odchudzająca nie działa) i prosisz o skierowanie na badania. Lekarz twierdzi, że koniecznie trzeba sprawdzić tarczycę! Może to niedoczynność, albo choroba Hashimoto! Wystawia skierowanie na…TSH! Zobacz, co powinnaś wiedzieć o TSH, kiedy planujesz odchudzanie!

Co to jest TSH?

Ręka do góry, kto wiedział, że TSH nie jest hormonem tarczycy? TSH, czyli tyreotropina to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową, który jest „szefem” tarczycy. Mówi jej, kiedy i jak ciężko pracować.

Gdy tarczyca się obija i nie produkuje wystarczającej ilości hormonów wtedy TSH „szef” zaczyna głośno krzyczeć: „Do roboty!”… i jest go coraz więcej. Tarczyca nie słucha i dalej się leni? TSH wrzeszczy (zwiększa się ilość TSH) jeszcze głośniej, próbując zmotywować tarczycę do pracy. Problem w tym, że w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto tarczyca nie słucha TSH i nie produkuje wystarczającej ilości hormonów T4 (tyroksyna) i T3 (trójjodotyronina).

Bez odpowiedniej ilości T4 i T3 zwalnia przemiana materii i tyjesz…Poza tym doskwiera ci szereg innych, niespecyficznych objawów jak:

  • zmęczenie,
  • sucha skóra,
  • zaparcia,
  • zły nastrój,
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • zmniejszenie libido,
  • uczucie zimna.

Zobacz, co mówią o mnie podopieczni

TSH to za mało

Lekarz zlecił ci TSH, bo chciał sprawdzić działanie tarczycy? Musisz wiedzieć, że samo TSH to za mało. Warto zawsze na własną prośbę, nawet jeśli musisz za to zapłacić, wykonać pełen profil tarczycowy to jest:

  • TSH,
  • ft3 (f oznacza wolny hormon T3, wolny, czyli dostępny dla tarczycy),
  • ft4,
  • przeciwciała anty TPO i anty TG, które mogą pomóc zdiagnozować chorobę Hashimoto.

Do tego kompletu warto dołożyć jeszcze USG tarczycy.

Dieta odchudzająca całoroczna I edycja - banner 2

TSH – wyniki, interpretacja wyników a odchudzanie

Jeśli jednak zlecono ci tylko TSH…

  1. Norma TSH jest dość szeroka i wynosi od 0,27 do 4,2.
  2. 95% osób zdrowych ma TSH poniżej 2,5.
  3. Jeśli tyjesz, masz niespecyficzne objawy mogące wskazywać na niedoczynność tarczycy (wymienione wyżej), jesteś osobą młodą (poniżej 60 roku życia) i twoje TSH wynosi powyżej 3 koniecznie zadbaj o dalszą diagnostykę tarczycy!
  4. Norma funkcjonalna dla TSH wynosi od 1,5 do 2,5. To przedział, w którym tarczyca pracuje najlepiej!
  5. Jeśli masz powyżej 60 roku życia, twoje TSH może wynosić 3-4 (u niektórych sięga nawet 7, ale takie wyniki zawsze trzeba konsultować z lekarzem). Wraz z wiekiem zwalnia tempo przemiany materii, dlatego przysadka wydziela więcej TSH.
  6. Zbyt wysokie TSH może wskazywać nie tylko na problemy z tarczycą. „Szefem” przysadki produkującej TSH jest podwzgórze, inna struktura mózgu. Problemy z podwzgórzem również mogą zaburzać wydzielanie TSH.
  7. Poziom TSH może znacząco rosnąć w trakcie silnego stresu. Jest to reakcja przejściowa.
  8. Poziom TSH rośnie także po nieprzespanej nocy. Z tego powodu dzień przed badaniem porządnie się wyśpij i nie pij alkoholu.
  9. Wydzielanie TSH zmienia się w ciągu doby! Stężenie TSH jest najwyższe wieczorem oraz nocą, najniższe zaś w południe.  Badanie TSH powinno być wykonywane zawsze rano, na czczo. Do tej pory dnia dostosowane są normy laboratoryjne.

Nie zachęcam cię do samodzielnej interpretacji badania TSH. Jeśli wynik cię niepokoi, zawsze konsultuj go z dobrym endokrynologiem. Warto jednak mieć świadomość na co zwracać uwagę, szczególnie jeśli od dłuższego czasu nie możesz schudnąć!

Zobacz także:

12 must have badań przed dietą [INFOGRAFIKA DIETETYKA]
Dieta w chorobie Hashimoto i niedoczynności tarczycy
Hormony- ich wpływ na wagę (masę ciała) i apetyt

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.