Dlaczego warto pić koktajle? Bo to idealny posiłek dla zabieganych! W zależności od konstrukcji koktajl może być lekką przekąską lub śniadaniem czy lunchem w biegu. Wszystko zależy od tego jakich składników użyjecie. Zobaczcie na infografice jak przygotować zdrowy, sycący i smaczny koktajl (smoothie)! To tylko 6 prostych kroków!
Zdrowy koktajl/smoothie krok po kroku
Przepis na koktajl/smoothie można zamknąć w 6 etapach! Niektóre z nich możecie pominąć w zależności od potrzeb. Infografikę opisującą jak przygotować koktajl warto wydrukować i powiesić na tablicy w kuchni lub przyczepić do lodówki!
W tym wpisie zamiennie będę używać słów koktajl i smoothie.
Krok 1: Wybierz bazę białkową
Jeśli koktajl ma być sycący musi znaleźć się w nim białko. Białkową bazą może być produkt mleczny. Dobrze, by był fermentowany (jogurt, kefir), wtedy dodatkowo jest źródłem probiotyków. Dla wegan odpowiednie będą napoje (kiedyś nazywane mlekami) roślinne.
Chcesz przygotować koktajl zamiast przekąski? Możesz zrezygnować z kroku 1 i od razu przejść do kroku 2.
Kefir
Jogurt
Mleko
Napój roślinny (kokosowy, owsiany, migdałowy) *
* Kiedyś nazywany mlekiem roślinnym
Krok 2: Dodaj 2 rodzaje owoców
Pełna dowolność – miksuj, łącz, zaskakuj. W kroku 2 stawiaj przede wszystkim na owoce sezonowe, świeże i dojrzałe. Staraj się jednak nie mieszać ich zbyt wielu, by nie zgubić smaku i aromatu. Owoce to źródło niewielkiej ilości cukrów prostych, a co za tym idzie szybko dostępnej energii potrzebnej o poranku. Do tego spora dawka błonnika pokarmowego i witamin!
Truskawki + banan
Maliny + kiwi
Pomarańcza + granat
Mango + jabłko
Krok 3: Dodaj warzywo liściaste
Zielone do koktajlu? Dlaczego nie? Po zmieszaniu z owocami nie poczujecie nawet smaku szpinaku, a zyskacie cenny kwas foliowy i sporą dawkę antyoksydantów. Dodanie zielonych, liściastych warzyw do smoothie to także świetny sposób na przemycenie warzyw w diecie dzieci.
Szpinak
Jarmuż
Natka pietruszki
Zobacz, co mówią o mnie podopieczni
Krok 4: Dołóż dodatek odżywczy
Miksujesz koktajl i biegniesz do pracy? Dorzuć do niego łyżkę dowolnych orzechów lub nasion chia. Te składniki uzupełnią smoothie w nienasycone kwasy omega 3, magnez, błonnik i witaminy z grupy B. Lubisz smak czekolady? Dorzuć do koktajlu odrobinę gorzkiego kakao.
Łyżka orzechów
Łyżka nasion chia
Łyżka siemienia lnianego
Wiórki kokosowe
Płatki migdałowe
Łyżeczka kakao gorzkiego
Krok 5: Przypraw koktajl
Dodaj smaku, odrobiny ostrości za pomocą przypraw!
Cynamon
Imbir
Kardamon
Chili
CAŁOŚĆ ZMIKSUJ DOKŁADNIE!
Krok 6: Wybierz “posypkę” węglowodanową
Chcesz utrzymać wysoki poziom energii i koncentracji do następnego posiłku? Dodaj do koktajlu „posypkę” z węglowodanami złożonymi, które zagęszczą koktajl i ustabilizują stężenie glukozy we krwi na kilka godzin.Płatki owsiane
Płatki żytnie
Płatki gryczane
Płatki jaglane
Płatki jęczmienne
Musli bez cukru
…i już! Smacznego!