Czereśnie i wiśnie – czy są kaloryczne? Jak kupować, przechowywać i wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Świeże czereśnie i wiśnie
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Czereśnie i wiśnie kocham, a raczej kochałam! Kiedyś było tak pięknie…Siedziałam na drzewie u babci i do granic objadałam się ciemnymi, czasem aż czarnymi czereśniami, a potem się skończyło (alergia). Przeczytajcie o właściwościach i wartości odżywczej tych owoców. Tak, tak, będę też pisać o kaloriach i odchudzaniu :).

Alergia krzyżowa odebrała mi czereśnie, bolące gardło, które mam ochotę wydrapać językiem i usta ala Angelina Jolie. Tak się kończy moje spotkanie z czereśniami/wiśniami.

Mam nadzieję, że Wam nikt ich nie odebrał!

Jak kupować czereśnie i wiśnie?

Sezon na czereśnie zaczyna się z początkiem czerwca i trwa do połowy lipca. Wiśnie pojawiają się trochę później. Nie wnikając w różnice odmianowe na bazarku spotkamy:

  • ciemne, w kolorze wina czereśnie,
  • czereśnie jasne,
  • ciemne wiśnie, o brudzącym soku,
  • wiśnie szklanki, przeważnie kwaśne, o bezbarwnym soku.

Czereśnie to dość duże owoce. Te najlepszej klasy osiągają średnicę około 2 cm. Nie kupujcie małych czereśni, bo prawdopodobnie jest to odmiana przemysłowa, na przetwory. Wiśnie są nieznacznie mniejsze od czereśni.

Wybierajcie jędrne, błyszczące owoce, bez nadgnić (w gnijących owocach są rakotwórcze aflatoksyny – metabolity pleśni), niezbyt twarde, ale też nie całkiem miękkie. Kupujcie wyłącznie owoce krajowe – zawsze pytajcie sprzedawcę o pochodzenie. Jeśli robicie zakupy w supermarkecie szukajcie informacji na skrzynkach do przechowywania lub na metce z ceną (zazwyczaj na dole, po prawej stronie).

Jak przechowywać i wykorzystać?

Czereśnie i wiśnie można przechowywać maksymalnie przez 3 dni, ale należy zrobić to umiejętnie.

Po powrocie do domu przebierz owoce w celu odrzucenia ew. nadgniłych sztuk. Owoce te najlepiej przechowywać w lodówce, niska temperatura bardzo zwalnia proces psucia. Na jakość  mocno wpływa wilgotność, dlatego pojemnik należy wyłożyć zwilżonym ręcznikiem papierowym (codziennie trzeba go wymienić), co mocno wydłuży żywotność owoców.Wiśnie i czereśnie przechowuj z ogonkami, które usuwamy dopiero przed spożyciem, po umyciu.

Jeśli obawiacie się białych larw „mieszkających” w owocach polecam zalać je na kilka minut zimną wodą. „Robale” wyjdą i opadną na dno.

Co przygotować z tych pysznych owoców? Kompot, nalewka, syrop, konfitury, dodatek do serników, ale także jako sos do mięsa (pyszny z dodatkiem czerwonego wina). bardzo lubię ten przepis na pierś z kaczki z sosem czereśniowym z dodatkiem mięty.

 

Czereśnie

Zdjęcie: Monika Grabkowska/Unsplash

Czereśnie i wiśnie – wartość odżywcza, kalorie, właściwości

Im ciemniejsze wiśnie/czereśnie wybierzecie tym więcej będzie w nich antocyjanów – barwników o silnym działaniu przeciwutleniającym (zapobiega nowotworom, miażdżycy, opóźnia starzenie). Wiśnie zawierają znaczne ilości melatoniny, dzięki czemu mogą wspierać terapię bezsenności. Istnieją także doniesienia, że sok z wiśni ma działanie przeciwbólowe.

Czereśnie zaś, są zaskakująco bogate w jod, dzięki czemu wspierają wykazują właściwości wspierające pracę tarczycy. Owoce te są zasadotwórcze, mają także oddziaływanie moczopędne.

Jest też i ciemna strona wiśni/czereśni. Z pewnością nie są to owoce dla osób z wrażliwym żołądkiem, wrzodami, czy nadkwasotą. Ze względu na wysoką zawartość pektyn owoce te dość długo zalegają w żołądku, wywołując jego bóle. Nie należy popijać ich mlekiem i wodą, bo  biegunka gwarantowana.

Połknięcie pestki jest niegroźne (jak weszła, tak wyjdzie 🙂 ), ale pilnujcie, aby nikt z bliskich nie rozgryzał pestek. Zawierają one tzw. kwas prusaki, czyli trujący cyjanowodór. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które mają zmniejszoną tolerancję na toksyny.

Czy zdarzyło Wam się zjeść kilogram czereśni? Mi też! Uwaga –  to 630 kcal i 133 g cukru – 27 łyżeczek! Wiśnie ze względu na ich kwaskowaty posmak rzadziej jadamy w ilościach „hurtowych”, ale dla porównania powiem, że 1 kg to 490 kcal i 99 g cukru. Nie mało! Martwisz się o kalorie? Jedz nie więcej niż 2 garści na raz!

Czereśnie kalorie i wartość odżywcza w 100 g:

  • Energia (kaloryczność): 63 kalorie (kcal)
  • Białko: 1 g
  • Tłuszcz: 0,3 g
  • Kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g
  • Węglowodany: 13,3 g
  • Błonnik: 1,3 g

Wiśnie kalorie i wartość odżywcza w 100 g:

  • Energia (kaloryczność): 49 kalorie (kcal)
  • Białko: 0,9 g
  • Tłuszcz: 0,4 g
  • Kwasy tłuszczowe nasycone: 0,1 g
  • Węglowodany: 9,9 g
  • Błonnik: 1,0 g

Zobacz, może zainteresuje cię także:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.