Dietetyczne i fitnessowe trendy, o których będzie głośno w 2019 roku!

Ostatnia aktualizacja 5 lat temu
Dietetyczne i fitnessowe trendy 2019. Na zdjęciu dłonie kobiety, która zwija matę do ćwiczeń.
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Czym będzie żył świat fitnessowy i dietetyczny w tym roku? Na horyzoncie widać wyraźnie kilka mocnych trendów. Czas pokaże, który z nich przyjmie się na stałe, a który odejdzie niebawem w zapomnienie. Zobaczcie przegląd dietetycznych i fitnessowych trendów 2019 roku.

1. Osiędbanie (self-care)

To zdecydowanie najmocniejszy punkt tej listy. Filozofia self-care z pięknym polskim odpowiednikiem osiędbanie już od kilku lat coraz silniej przebija się do świadomości. Dla mnie to cudowna wiadomość, bo w czasach sprzecznych informacji dotyczących diety i ruchu oraz powszechnej presji na bycie eko to trend bardzo potrzebny.

Osiędbanie wpisuje się w moją filozofię Pozytywnej Dietetyki, gdzie to Ty jesteś na pierwszym miejscu. Zawsze, gdy mówię to moim Pacjentom w pierwszej kolejności buntują się, że to samolubne, bo dzieci, mąż, ale zaraz, zaraz…

Jeśli nie zadbasz o siebie to nie wystarczy ci sił, by iść z dzieckiem na łyżwy czy z mężem do kina. Self-care jest jak instrukcja obsługi maseczki tlenowej w samolocie – najpierw pomóż sobie, byś mógł pomóc innym.

Osiędbanie sprowadza się do zwracania uwagi na wszystkie aspekty życia.

  • Nie można być szczęśliwym, jeśli zmuszasz się do treningu, nie akceptujesz swojego ciała i stosujesz rygorystyczne diety.
  • Nie można być szczęśliwym, jeśli nie ma się czasu na rozwój, spotkania z bliskimi osobami i chwilę wolnego.
  • Nie można być szczęśliwym, gdy męczą emocje, które od lat nie znalazły ujścia.

Self-care sprowadza się do pytania samego siebie: czy to co robię, sprawia, że moje życie staje się lepsze? To pytanie można sobie zadać w kontekście związku dwojga ludzi, ale także w trakcie zakupów w sklepie spożywczym.

Osiędbanie – do boju! Będę gorąco wspierać ten trend działaniami w obszarze Pozytywnej Dietetyki.

2. Siłownie dla dzieci

Już nie tylko sale zabaw, na których można zostawić dzieci w trakcie zajęć fitness. ale także całe siłownie dla dzieci będą wyrastać jak grzyby po deszczu w 2019 roku.

Spokojnie, jeśli od razu oczami wyobraźni widzisz rządek rowerków i stepperów plus wolne ciężary. Tak nie wyglądają siłownie dla dzieci!

Te miejsca bardziej przypominają plac zabaw, pełen wyzwań sprawnościowych. To kolorowe pomieszczenia, gdzie naturalna skłonność dzieci do ruchu oraz współzawodnictwa pozwala im budować kondycję i dobrze się bawić. Takie miejsca są potrzebne, bo wciąż przybywa dzieci z nadwagą i otyłością.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez The Little Gym (@thelittlegym)


Zdjęcie: Lukas, Pexels

3. Zajęcia fitness w domu

Smart telewizory wreszcie będą potrzebne! Już nie trzeba chodzić do fitness klubu, by brać udział w zajęciach. Teraz wystarczy dołączyć do transmisji live i można ćwiczyć przed ekranem telewizora, we własnym domu.

Niektóre fitness kluby organizujące zajęcia live poza udostępnianiem stream-a oferują także połączenie ze specjalnym programem, który monitoruje prędkość bicia serca uczestników zajęć. Dzięki temu trener, nawet na odległość, może modyfikować zajęcia udzielając instrukcji konkretnym osobom.

4. Dieta bogata w mezoskładniki

W 2018 roku wszyscy liczyli makroskładniki – białka, tłuszcze i węglowodany. „Ile makro jesz?” To pytanie słyszał chyba każdy bywalec siłowni. 2019 należy do mezoskładników! Cóż to jest?

Makro znaczy duży, mikro – mały, a mezo to coś pośrodku. W dietetyce pod pojęciem mezoskładniki kryją się aktywne komponenty, które nie są witaminami, minerałami ani żadnym makroskładnikiem. To np. kurkumina, antocyjany, sulforafan czy ekstrakt z zielonej herbaty.

Składniki te wykazują silne działanie antyoksydacyjne, chronią komórki, opóźniają starzenie, ale nie są uwzględnione w normach żywienia. W 2019 roku będziemy wykorzystywać moc mezoskładników i przyglądać im się bliżej.

5. Biżuteria, która motywuje do ćwiczeń

Zegarki sportowe, monitory pracy serca, coraz bardziej zaawansowane urządzenia technologiczne do oceny postępów treningu w 2019 roku zmienią formę. Nie będą już gumowe, jednokolorowe i wyraźnie…sportowe. W tym roku popularne staną się zegarki i monitory serca wyglądające jak biżuteria od dobrego projektanta.

Możesz nosić niezwykłą bransoletkę i jednocześnie monitorować puls, jakość snu, poziom stresu czy spalone w ciągu dnia kalorie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Bellabeat (@bellabeat)

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez ŌURA (@ouraring)


Zdjęcie: rawpixel.com, Pexels

Zaciekawił cię ten post? Przeczytaj także:

Zaczynasz dietę? Zobacz sprzęt kuchenny, który pomaga zdrowo gotować! [LISTA]
Habitutacja na diecie, czyli dlaczego “zakazane” nie powinno być zakazane!
10 zasad POZYTYWNEJ DIETETYKI. Stosuj je w praktyce!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska
1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.