fbpx

  Czy kawa jest zdrowa? Fakty i mity na temat kawy

  Ostatnia aktualizacja 10 miesięcy temu
  czy kawa jest zdrowa
  1000 700 Barbara Dąbrowska-Górska

  Jak to w końcu jest z małą czarną? Czy kawa jest zdrowa? A może wręcz przeciwnie? Zebrałam dla Was 9 najczęściej powtarzanych przekonań o kawie. Każde z nich zweryfikowałam. Chcesz się dowiedzieć, czy kawa wypłukuje magnez, czy można ją pić w ciąży i czy pobudza na krótko? Przeczytaj ten wpis!

  Czy kawa jest zdrowa?

  Ty też wierzyłaś/wierzyłeś w te stwierdzenia? Daj znać w komentarzu!

  1. Kawa wypłukuje magnez – MIT

  Pijąc 2-3 filiżanki kawy dochodzi do utraty ok 4 mg magnezu. Filiżanka kawy dostarcza 7 mg magnezu. Bilans pozostaje zatem dodatni. Jupii jesteście usprawiedliwieni i nie musicie kupować suplementów :).

  2. Kofeina na każdego działa tak samo – MIT

  Mutacja w genie CYP1A2 spowalnia usuwanie kofeiny z organizmu i zwiększa ryzyko nadciśnienia wywołanego nadmiernym spożyciem kofeiny z różnych źródeł. Mutacja ta wyjaśnia, dlaczego niektórzy tak silnie reagują na kawę.

  Przeczytaj także: Badanie genetyczne a dieta – czy warto robić?

  3. Kawa działa korzystnie na zdrowie – FAKT

  Kawa zawiera ponad tysiąc aktywnych biologicznie związków pochodzenia roślinnego, w tym silne przeciwutleniacze z grupy polifenoli. Napar poprawia koncentrację, zwiększa wydolność intelektualną i działa ochronnie na układ krwionośny. Niektóre badania wskazują wręcz, że kawa może przyczyniać się do wydłużenia długości życia. Kawa zmniejsza także ryzyko cukrzycy typu II i niektórych nowotworów.

  4. Kawa bezkofeinowa jest niesmaczna – MIT

  W dobrych sklepach z kawą można obecnie kupić bardzo dobrą, ziarnistą kawę bezkofeinową, która smakuje wyśmienicie. Również producenci kaw w kapsułkach wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które nie chcą lub nie mogą spożywać kawy z kofeiną, a chcą cieszyć się jej smakiem. Spróbujcie!

  5. Organizm przyzwyczaja się do działania kawy – FAKT

  Wraz z czasem organizm przestaje reagować na zwyczajowo spożywane dawki kofeiny. Żeby wywołać podobny efekt pobudzający trzeba spożyć więcej kawy lub innych źródeł kofeiny.

  6. Kawa odwadnia – MIT

  Kawa spożywana w zwyczajowych ilościach (od lat takich samych, np. 2 filiżanki dziennie) nie odwadnia. Kawa spożyta w dużej ilości, przez osoby, które jej zazwyczaj nie pijają ma przejściowe działanie moczopędne.

  Przeczytaj także: Jak nawodnić organizm? Co pić latem?

  7. Kofeina wypłukuje wapń – MIT

  Wpływ kofeiny na wypłukiwanie wapnia jest znikomy. Po spożyciu 2-3 filiżanek kawy dochodzi do utraty ok. 13 mg wapnia. Wystarczy dodać do kawy ½ szklanki mleka, by spożyć dodatkowe 120 mg wapnia.

  8. W ciąży nie można pić kawy – MIT

  Niewielkie ilości kawy nie mają negatywnego wpływu na przebieg ciąży. Kofeina przenika przez barierę łożyskową i może oddziaływać na płód, dlatego zaleca się picie niewielkich ilości kawy 1-2 filiżanki.

  Przeczytaj także: Waga w ciąży – ile możesz przytyć w I, II, III trymestrze? [INFOGRAFIKA]

  9. Kawa pobudza na krótko – MIT

  Średni okres półtrwania kofeiny wynosi około 4 godzin. Oznacza to, że po 4 godzinach połowa kofeiny została wydalona, czyli kofeina z całej filiżanki zostaje zmetabolizowana dopiero po 8 godzinach. Jednak najwyższe stężenie kofeiny osiąga po 40-60 minutach od wypicia kawy.

  Kawa - fakty i mity - część 1
  Kawa - fakty i mity - część 2

  Pobierz infografikę FAKTY I MITY NA TEMAT KAWY w PDF

  Zdjęcie okładkowe: Nathan Dumlao/Unsplash

  Autor

  Barbara Dąbrowska-Górska

  Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

  Wszystkie wpisy autora Barbara Dąbrowska-Górska

  Zostaw komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.