Zaczynasz dietę? Zobacz sprzęt kuchenny, który pomaga zdrowo gotować! [LISTA]

Ostatnia aktualizacja 6 lat temu
Sprzęt kuchenny
1024 684 Barbara Dąbrowska-Górska

Dobrej jakości sprzęt kuchenny ułatwia zdrowe gotowanie. Nie musisz inwestować w drogie gadżety, ale dobrze zaopatrzona kuchnia pozwoli używać mniej tłuszczu, gotować szybciej i zdrowiej. Zobacz moją subiektywną listę sprzętu AGD potrzebnego do gotowania dietetycznych przepisów.

Sprzęt kuchenny (AGD) w służbie zdrowej diety

Czy musisz mieć wszystko z mojej listy? Absolutnie nie! Dopasuj ją do swoich potrzeb, a poniższą listę traktuj tylko jako inspirację! Niezbędnik oznaczyłam kolorem zielonym.

Sprzęt kuchenny lista podstawowa

  1. Duża, głęboka patelnia z nieprzywierającą powłoką – najlepiej z rączką umożliwiającą włożenie jej do piekarnika. Taka rączka przyda się np. kiedy będziecie chcieli zapiec tortille hiszpańską z jaj.
  2. Patelnia grillowa lub grill elektryczny – mam i to i to. Patelnię wyciągam, kiedy potrzebuję przygotować coś małego, na szybko. Grill ma znacznie większą powierzchnię i możliwość regulacji siły grzania.
  3. Czajnik elektryczny – nie czekaj aż woda zagotuje się w garnku, nastaw czajnik elektryczny :).
  4. Blender – pesto, koktajl, zupa krem – o tak blender jest naprawdę niezbędny!
  5. Nakładka do gotowania na parze lub parowar – gotowanie na parze to metoda obróbki kuchennej pozwalająca zachować najwięcej składników odżywczych wrażliwych na wysoką temperaturę. Nie musisz od razu kupować wypasionego piętrowego parowaru, czasem wystarczy zwykła, bambusowa nakładka na garnek.
  6. Komplet dobrych jakościowo garnków –najważniejsze, żeby były różnej wielkości, reszta to kwestia gustu i zasobności portfela.
  7. Komplet ostrych noży – komentarz niepotrzebny :).
  8. Kilka desek do krojenia (w tym jedna przeznaczona tylko i wyłącznie do krojenia mięsa) – ze względów higienicznych polecam przede wszystkim deski szklane. W drewnianych robią się zagłębienia od noża, w których rozwijają się bakterie.
  9. Papierowe ręczniki – ułatwiają utrzymanie higieny (najlepiej w ogóle zrezygnujcie ze ściereczek materiałowych). Przydają się do odsączania tłuszczu i osączania.
  10. Naczynia żaroodporne różnej wielkości – ja mam 3 różne wielkości, od małego na pojedyncza porcję, po duże do solidnej porcji np. mięsa.
  11. Torebki do mrożenia żywności – niezbędne, aby wykorzystać w przyszłości, to, co pozostaje niezjedzone. Tak, ja też mam skłonności do gotowania zbyt dużych porcji.
  12. Kubki do mrożenia bulionu – ugotuj wielki gar bulionu warzywnego i zamróź go w kubkach. Będzie gotowy do użycia, gdy będziesz chciała/chciał ugotować zupę.

Sprzęt kuchenny lista rozszerzona

  1. 2-3 estetyczne i praktyczne lunchboxy – lunchboxy są teraz naprawdę ładne i rewelacyjnie pomyślane. Zajrzyj do działu Testowanie produktów, gdzie testuję różne modele.
  2. Robot kuchenny – taki wszystko-mający posieka, rozdrobni na plasterki, zmiksuje, zmieli mięso, ser i ziemniaki. Dzięki temu unikam znacznej części ręcznej pracy kuchennej.
  3. Wyciskarka do cytrusów – jeśli nie ma jej w komplecie z robotem kuchennym warto pomyśleć o zakupie oddzielnej wyciskarki do cytrusów. Docenią ją szczególnie rodzice – sok ze świeżych pomarańczy w 5 minut to jest to!
  4. Maszynka do mięsa – przyda się do mięsa, ale także ziemniaków, czy sera. Czasem maszynka jest także w komplecie z robotem. Ja preferuję kupowanie mięsa w kawałku i samodzielne mielenie, mam wtedy 100% pewności, że mięso jest wysokiej jakości.
  5. Waga kuchenna – potrzebna szczególnie dla początkujących w kuchni, później łatwiej będzie oceniać na oko. Możecie też skorzystać z serwisu ileważy.pl, który współtworzę.
  6. Wirówka do sałaty – gadżet, ale wygodny, do szybkiego osuszania sałaty i świeżych ziół. Można użyć też ręczników papierowych.
  7. Mikrofalówka – tak wiem, mikrofalówka ma swoich zwolenników i przeciwników. Ja używam, ułatwia szybkie rozmrażanie, podgrzanie. Zwróćcie tylko proszę uwagę, aby wybrać taką ze stali nierdzewnej, to minimalizuje ryzyka przenikania mikrofal na zewnątrz sprzętu.
  8. Foremki do muffinów – silikonowe lub teflonowe, jakie wolicie.
  9. Forma keksówka –niezbędna do różnego rodzaju pasztetów warzywnych.
  10. Dziadek do orzechów – dla wytrwałych, jeśli nie jesteście cierpliwi zawsze pozostają orzechy wyłuskane, paczkowane, ale te są niestety często prażone i solone.
  11. Pędzelki kuchenne – do rozprowadzania cienkiej warstwy oleju, oliwy z oliwek, czy jajka na wypiekach.

Zdjęcie: Kevin Laminto (Unsplash)

Zobacz inne wpisy o zdrowym gotowaniu:

10 trików ułatwiających gotowanie na diecie – z praktyki dietetyka
Jak przyprawiać bez soli? 8 trików [INFOGRAFIKA DIETETYKA]
7 zasad czytania etykiet żywności [INFOGRAFIKA DIETETYKA]

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.