Social media a pewność siebie – jak kultura obrazkowa zmienia postrzeganie ciała?

Ostatnia aktualizacja 3 lata temu
Social media
1000 693 Barbara Dąbrowska-Górska

Intuicyjnie z pewnością zdajesz sobie sprawę, że media społecznościowe nie wpływają dobrze na Twoją pewność siebie, ale człowiek ma w sobie naturalną ciekawość i brnie dalej, skroluje, ogląda, słucha relacji o pierdołach.

Dziś zapraszam Was na wpis o tym, w jaki sposób media społecznościowe, w szczególności Instagram, niszczą dobry stosunek do ciała i sprawiają, że zaczynamy wątpić w tą naszą wspaniałą maszynerię życia, zaczynamy ją krytykować, poniżać. Dlaczego tak się dzieje?

Na skróty:

Wystaw mi ocenę

Każdy lubi być chwalony, bo pochwała to konkretna nagroda dla mózgu – wyrzut dopaminy. Kiedyś chwalili nas bliscy, teraz oczekujemy pochwal ze strony setek obcych nam osób wstawiając zdjęcia do social mediów. Czym jest Instagram? To życie w obrazkach, a jeśli wystawiasz siebie w obrazu, na zdjęciu to tak, jakbyś zezwalała/ł innym na ocenę Twojego wyglądu. Bo właśnie tym jest Instagram – platformą oceniającą wygląd – ciała, mieszkania, posiłku.

Wstawiając fotki na Insta liczysz się z negatywnymi komentarzami, ale tak naprawdę ciężko jest się na nie przygotować i zawsze wyprowadzają Cię z równowagi, prawda? Choćby tylko na chwilę, ale jednak. Mało tego badania pokazują, że paradoksalnie nawet, jeśli ktoś chwali Cię za wygląd to i tak pogarsza Ci się humor. Dlaczego? Otóż kierujesz swoją uwagę na ciało i zaczynasz dostrzegać jego mankamenty. Mam ekstra włosy, ale uda to mogłabym mieć szczuplejsze! Rozumiesz?

Zobacz moje konto na Instagramie!

Wszyscy mają lepiej

Kiedyś ideały piękna widziało się w telewizji i gazetach. To również było destrukcyjne i wpływało na poczucie wartości, ale w telewizji ktoś miał lepiej, ktoś miał gorzej. Celebrytka chwaliła się piękną figurą i willą z basenem, ale za moment oglądałaś/eś program o biedzie. Ten kontrast sprawiał, że można było sobie pomyśleć: „Niektórzy mają lepiej, ale inni mają gorzej niż ja, może jednak nie żyje mi się tak źle?”.

W mediach społecznościowych wybiórczo pokazujemy tylko najlepsze momenty życia – nie ma tam potknięć, bólu głowy, zestawu z KFC – jest uśmiech, wakacje i koktajl z jarmużu. Przeglądając Instagram w kiepski dzień możesz sobie pomyśleć, że WSZYSCY MAJĄ LEPIEJ!

Przeczytaj także: Body positive – ruch, który zmienia sposób myślenia

24 godzinny ideał

Celebrytka trenerka, dietetyk gwiazd w mediach społecznościowych prezentują się jak chodzący ideał, 24 h na dobę Pan/Pani Perfecto. Od rana na siłowni. Bo przecież nikt nie przyzna, że w czasie jednego dnia, jednej sesji zdjęciowej wykonano 234 zdjęcia, które są potem udostępniane w internecie, gdy Pan Perfecto chodzi w tym czasie po domu w rozciągniętym dresie.

Fit inspiracje nie inspirują

Oglądasz posty #fitspo (fit inspiracje)? Wiesz – ja mam kaloryfer, Ty też możesz mieć – taki rodzaj postów. Ja nie mam kaloryfera, bo żeby go zrobić musiałabym nie pracować tylko ćwiczyć, choć zaraz, zaraz mam 3 kaloryfery w mieszkaniu.

Badania pokazały, że fit inspiracje za cholerę nie inspirują, a jedynie dołują. Poza tym zwróć uwagę, że fit influencerzy, którzy wstawiają zdjęcia z treningu prawie nigdy na nich nie trenują, tylko stoją w dokładnie zaplanowanej pozie, z idealnym makijażem i stylówką na chciałabym być ambasadorem Puma/Nike itd. Czy tak wygląda ktoś, kto trenuje? No nie! Pocisz się, robisz głupie miny, a przede wszystkim ruszasz się, a nie pozujesz przed lustrem.

Instagram

Zdjęcie: Sandrachile/Unsplash

Co możesz zrobić?

…żeby choć trochę ograniczyć dołujących wpływ social mediów?

Zrób sobie unfollow party

Przejrzyj swoją tablicę, swój feed i bez zastanowienia odlub/odobserwuj wszystkie profile, które robią Ci to, co opisałam powyżej. Baj, baj, hasta la vista baby!

Nie komentuj wyglądu!

Masz ochotę skomentować zdjęcie koleżanki? Nie pisz nic o Jej wyglądzie. Postaraj się zwrócić uwagę na to, co robi, jak według Ciebie się czuje. Pisz takie komentarze!

  • Wyglądasz na szczęśliwą!
  • Świetnie bawiliście się na tym koncercie!
  • Podziwiam Twoją wytrwałość!
  • Tyle przeżyć…to musiały być wakacje życia!

Wpis jest częścią akcji Pozytywna Dietetyka

Logo akcji Pozytywna Dietetyka prowadzonej przez Barbarę Dąbrowską

Zdjęcie okładkowe: Prateek Katyal/Unsplash

Przeczytaj więcej o Pozytywnej Dietetyce:

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.