Analiza składu ciała – dlaczego warto ją robić?

Ostatnia aktualizacja 4 lata temu
Zgrabna dziewczyna, zbliżenie na płaski brzuch. Analiza składu ciała.
1024 683 Barbara Dąbrowska-Górska

Czy potrzebujesz analizy składu ciała? Odchudzasz się? Chcesz zrzucić boczki, zmniejszyć obwód w talii? Osiągniesz to tylko dzięki utracie tkanki tłuszczowej!

Właściwe odchudzanie dotyczy tylko i wyłącznie tkanki tłuszczowej, wahania masy ciała spowodowane zmianami w zawartości wody w organizmie się nie liczą!

Właśnie po to, aby monitorować utratę tkanki tłuszczowej potrzebujesz analizy składu ciała. Badanie to na początku diety pozwoli Ci ustalić cel do osiągnięcia, a w trakcie odchudzania pomoże śledzić postępy.

Analiza składu ciała – na czym polega?

Analizator składu ciała działa w oparciu o metodę BIA – tzw. bioelektrycznej impedancji. Niskie, bezpieczne natężenie prądu jest przepuszczane przez organizm za pośrednictwem elektrod na analizatorze. Analizator wygląda jak zwykła waga, badanie składu ciała również przypomina ważenie, najważniejsza różnica wiąże się właśnie z obecnością elektrod na platformie analizatora.

Prąd emitowany przez analizator jest bez przeszkód przewodzony przez tkanki o wysokiej zawartości wody, takie jak mięśnie i narządy wewnętrzne, opór napotyka przechodząc przez tkankę tłuszczową. W oparciu o przewodnictwo sprzęt generuje konkretne wyniki na wyświetlaczu.

Myślisz sobie OK, ale czy sama waga nie wystarczy? Nie, z kilku powodów. Oto one:

  • Po pierwsze podwyższona zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia. Dostajesz sygnał ostrzegawczy, zapala się czerwone światło dla Twojego zdrowia!
  • Po drugie zdarzają się w Twoim życiu sytuacje, kiedy zatrzymujesz wodę w organizmie (np. przed okresem) i z tego powodu Twoja masa ciała nie spada, choć obniża się % zawartość tkanki tłuszczowej. Taka sytuacja może być frustrująca, kiedy korzystasz tylko z wagi i nie masz świadomości, że tak naprawdę wszystko jest w porządku.
  • Po trzecie, kiedy ćwiczysz zwiększa się Twoja masa mięśniowa, obniża się masa tłuszczowa. W tym przypadku także możesz nie zauważyć zmian w masie ciała, ale już zmiany w składzie ciała będą znaczące!

Otyłość przy normalnej masie ciała (NWO: Normal Weight Obesity)?

Gdzie wykonać analizę składu ciała?

Kiedy zdecydujesz się na wykonanie badania składu ciała zwróć uwagę na sprzęt i osobę dokonującą interpretacji wyników. Ważne, aby analizę wykonał doświadczony dietetyk lub trener, który korzysta z profesjonalnego sprzętu! Nie daj się namówić na pseudo badanie wykonywane często w supermarketach sprzętem, na którym nie stajesz, a jedynie trzymasz go w ręku. Taki analizator mierzy opór prądu zamykając obwód tylko w górnej części ciała. Czym to skutkuje? Jeśli masz duże piersi (a piersi w znacznej części składają się z tkanki tłuszczowej) to wynik % zawartości tkanki tłuszczowej będzie znacząco zawyżony. Nie chcesz tego prawda?

Profesjonalny sprzęt mierzy opór całego organizmu, aby do tego doszło trzeba na nim stanąć i chwycić dodatkowe elektrody w dłonie.

Jak schudnąć szybko (bo impreza, bo wesele…)?

Zapewne zastanawiasz się jaki % tkanki tłuszczowej w organizmie jest prawidłowy. Poznaj normy:

Prawidłowa % zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie (według Jana Tatonia):

  • kobiet: 17-30%
  • mężczyzn: 8-20%

Wykonaj analizę składu ciała!

Autor

Barbara Dąbrowska-Górska

Dietetyk z powołania, z wyższym wykształceniem żywieniowym! Praca z Pacjentami daje mi ogromną satysfakcję. Wiem, że mam swój udział w dłuższym i lepszym życiu moich podopiecznych! Na co dzień piszę także bloga eksperckiego. Stworzyłam Pozytywną Dietetykę, pomagam odzyskać zdrową relację z ciałem. Napisz do mnie na adres e-mailowy: kontakt@barbaradabrowska.pl. Chcesz skorzystać z mojej pomocy? Zamów indywidualną dietę online. Umów się na konsultację online. Kup gotowe jadłospisy.

Wszystkie posty autora: Barbara Dąbrowska-Górska

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.