Dieta a karmienie piersią
Karmienie piersią to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakie możesz dać swojemu dziecku. Karmienie piersią wymusza zmianę diety, ale wcale nie jest to restrykcyjny sposób żywienia. Jadłospis wymaga uwzględnienia zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego oraz na składniki odżywcze.
Na skróty:
- Dieta w czasie karmienia piersią – dlaczego jest taka ważna?
- Co może jeść matka karmiąca piersią?
- Etapy pracy z dietetykiem
Dieta w czasie karmienia piersią – dlaczego jest taka ważna?
Kiedy rodzi się dziecko natura zrobi wszystko, by utrzymać je przy życiu. Dlatego nie musisz się martwić o swój pokarm, który prawie zawsze jest pełnowartościowy. Tak działa ewolucja, która walczy o przekazanie genów. Niestety, jeśli Twoja dieta w czasie karmienia piersią nie jest pełnowartościowa to organizm zamiast z pożywienia będzie czerpał składniki niezbędne do powstania mleka kobiecego z zapasów Twojego ciała. Oznacza to, że np. wapń uzupełni z kości, a białko z mięśni.
To właśnie dlatego niedoborowy jadłospis matki karmiącej więcej szkody wyrządzi Tobie, a nie dziecku. Pełnowartościowa dieta dba przede wszystkim o Twoje samopoczucie i przyspiesza powrót do sił po porodzie, a także umożliwia „przetrwanie” pierwszych miesięcy z dzieckiem (pamiętam jeszcze, jak działał na mnie brak snu).
Sprawdź, co piszą o mnie Pacjenci – profil na znanylekarz.pl
Co może jeść matka karmiąca piersią?
W okresie karmienia piersią o 500 kcal rośnie Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Zmienia się jednak nie tylko to – rośnie także zapotrzebowanie na wapń, magnez, żelazo oraz większość witamin. Tymczasem większość mam w pierwszych tygodniach po porodzie je ryż, banany i pierś z indyka tym samym zubożając swoją dietę, a nie uzupełniając ją.
- Już od dawna wiadomo, że mama karmiące nie musi NIC eliminować z jadłospisu poza alkoholem i dużą ilością kofeiny. Jeśli miałaś cesarskie cięcie lub powikłany poród SN (np. z dużymi obrażeniami krocza). W przeciwnym wypadku możesz jeść wszystko pamiętając, że jadłospis ma być urozmaicony i pełnowartościowy.
- Boisz się o kolki u dziecka? Pamiętaj, że układ pokarmowy dojrzewa nawet przez 12 miesięcy, dlatego bóle brzuszka będą się zdarzać. To nie powód, by od razu rezygnować np. z mleka. Jeśli masz wątpliwości porozmawiaj o tym z lekarzem. Dopiero nawracające kolki, które nie mają tendencji do słabnięcia wraz z upływem czasu mogą być powodem do wprowadzenia diety eliminacyjnej.
- W czasie karmienia piersią bardzo ważne jest także odpowiednie spożycie płynów na poziomie nawet 2,5-3 litrów dziennie.
- Dbając o urozmaicenie diety zapewniasz swojemu dziecku różne doznania smakowe, co pozytywnie wpływa na akceptację pokarmów w przyszłości.
Nie wiesz, jak zacząć? Rozwieję Twoje wątpliwości dotyczące diety matki karmiącej, pomogę Ci zweryfikować „złote rady”, które prawdopodobnie w tym czasie usłyszysz.
Jeśli zdecydowałaś się nie karmić piersią wspólnie dobierzemy najlepsze mleko modyfikowane dla Twojego dziecka, a Tobie pomogę wrócić do formy. Zaplanujemy rozsądne odchudzanie i powolny spadek masy ciała.
Pamiętaj, tuż po porodzie jesteś równie ważna, jak Twoje dziecko. Potrzebujesz sił, energii i cierpliwości w tym pięknym, ale trudnym czasie. Pomoże Ci w tym odpowiednio skomponowana dieta pod okiem doświadczonego dietetyka.
Etapy pracy z dietetykiem
Zobacz, jak wygląda współpraca ze mną! Możemy spotykać się na wizytach w Warszawie lub współpracować online.
Wizyty osobiste
*Wizyty osobiste zostały wstrzymane do odwołania. Możliwe jest skorzystanie z konsultacji online lub diety online.
- Pierwsza wizyta:
- zwyczaje żywieniowe,
- wywiad zdrowotny,
- styl życia,
- analiza składu ciała,
- ustalenie celu i czasu trwania współpracy.
- Przygotowanie i wysłanie jadłospisu.
- Stały kontakt z dietetykiem.
- Wizyty kontrolne z analizą składu ciała i przygotowanie kolejnych jadłospisów.
- Wyjście z diety.
- Stabilizacja wyników, wizyty kontrolne i kontakt po zakończeniu kuracji.
Dieta online
- Pierwsza konsultacja online:
- zwyczaje żywieniowe,
- wywiad zdrowotny,
- styl życia,
- ustalenie celu i czasu trwania współpracy.
- Uzupełnienie formularzy niezbędnych do poprowadzenia diety online.
- Przygotowanie i wysłanie jadłospisu.
- Stały kontakt mailowy z dietetykiem.
- Kontrolne konsultacje online.
- Przygotowanie kolejnych jadłospisów.
- Wyjście z diety.
- Stabilizacja wyników i kontakt po zakończeniu kuracji.